Вход/Регистрация

Юридические услуги. Дипломні, дисертації з права

Viber 095-573-20-30
Telegram 096-545-40-33, [email protected]


Пятница, 14 Июнь 2013 04:13

Спадковий договір і його особливості

Оцените материал
(81 голосов)
Мало хто знає, що розпорядитися своїм майном після смерті можна не тільки за допомогою заповіту або договору довічного утримання, але ще й за допомогою спадкового договору. Це новела в сфері спадкування, яка з'явилася після введення в дію нового Цивільного кодексу. Хоча в юридичній практиці такий договір використовується досить рідко. По-перше, через необізнаність населення, а по-друге, тому що відсутній відпрацьований механізм використання спадкового договору. Тому нотаріуси неохоче радять своїм клієнтам підписувати подібний договір, тим більше що багато в чому він схожий з договором довічного утримання.
Але все-таки, ці два договори відрізняються між собою, і в цій статті я вирішила ближче познайомити Вас з особливостями спадкового договору.

Суть договору

Спадковий договір - це договір, згідно з яким одна сторона (набувач) бере на себе обов'язок виконувати розпорядження другої сторони (відчужувача), і за це отримує право власності на майно відчужувача після його смерті. Відчужувачем за спадковим договором може бути будь-яка фізична особа. Набувачем - будь-яка фізична або юридична особа.

Як і в договорі довічного утримання відчужувач може детально викласти умови, на яких він згоден передати набувачеві своє майно. Це може бути матеріальне утримання протягом життя, відвідування культурних заходів, розпорядження на рахунок свого похорону, утримання третіх осіб, оплата освіти комусь із родичів, або знайомих і т. д.
Спадковий договір нерухомого майна укладається у письмовій формі і підлягає обов'язковому нотаріальному посвідченню.

Предметом спадкового договору може бути як рухоме, так і нерухоме майно. У разі останнього варіанту при підписанні договору відчужувач зобов'язаний пред'явити правовстановлюючий документ на нерухомість. Назву цього документа та його реквізити нотаріус зазначає у тексті договору.
Майно, яке є предметом спадкового договору, вилучається з спадкової маси. Тому заповіт, в якому зазначено таке майно, вважається недійсним.
У спадковому договорі для більшої обережності можна вказати особу, яка буде стежити за виконанням розпоряджень відчужувача, особливо тих, які мають бути здійснені після його смерті. Але згідно із законодавством така особа не може самостійно подавати судовий позов у разі порушення умов договору, вона може виступати в суді тільки в якості свідка.

При укладанні спадкового договору оплачується тільки держмито в розмірі 1% від вартості угоди. А прибутковий податок сплачується вже після смерті відчужувача, тобто після переходу права власності. Якщо набувач є спадкоємцем першої черги, то застосовується нульова ставка прибуткового податку, якщо ж набувач - спадкоємець 2-ї черги і більше, або стороння людина, ставка податку становитиме 5%.

Відмінності між договором довічного утримання та спадковим договором

Ці два види договорів дуже схожі між собою. Вони регулюють перехід права власності на майно від відчужувача до набувача, за що друга сторона зобов'язується виконувати розпорядження першої сторони, які передбачені договором.

Але, все ж, між цими двома документами існує одна дуже важлива відмінність - це момент переходу права власності. При підписанні договору довічного утримання право власності на майно переходить до набувача в момент підписання договору, але на це майно накладається заборона відчуження до смерті відчужувача. А у спадковому договорі - тільки після смерті відчужувача. Для цього набувач повинен прийти до нотаріуса зі свідоцтвом про смерть відчужувача, на підставі якого буде зареєстровано право власності і виданий новий правовстановлюючий документ на майно.

Момент переходу права власності після смерті відчужувача - це також дуже важливий психологічний фактор для власників майна. Їх заспокоює усвідомлення, що протягом життя майно, прописане в договорі, все-таки, буде належати їм. А в разі якихось непорозумінь вся тяжкість доказувань ляже на бік набувача. Для багатьох людей (особливо для літніх) цей фактор відіграє вирішальну роль при виборі між договором довічного утримання та спадковим договором. Адже якщо предметом договору є квартира, то в першому випадку відчужувач вже після підписання договору повертається в чужий будинок, а в другому - відчужувач залишається власником до своєї смерті. Тому психологічний комфорт при такій угоді відіграє величезну роль.

Крім того, у спадковому договорі відчужувач може прописати розпорядження для набувача майнового і немайнового характеру, і деякі з них мають бути виконаними лише після смерті відчужувача, і можуть стосуватися третіх осіб. У договорі довічного утримання набувач повинен утримувати і доглядати відчужувача протягом його життя, цим його обов'язки обмежуються.

Особливості спадкового договору

Дуже важлива перевага спадкового договору в тому, що він дозволяє підписати так званий спадковий договір подружжя. Це дуже зручно, якщо у подружньої пари є спільне майно, яким вони хотіли б розпорядитися після своєї смерті.

Такий договір підписується між подружжям (відчужувача) і другою стороною (набувачем). Тут у разі смерті одного чоловіка право власності переходить на другого. І тільки після смерті другого чоловіка право власності переходить до набувача.
На жаль, поки що практикою не вироблена схема оформлення спадщини з одного чоловіка на другого. Тому найчастіше нотаріуси відправляють спадкоємця до суду, де і оформляється спадщина.

Спірні моменти

Спадковий договір - це нове явище в юридичній практиці, тому в його оформленні та виконанні є спірні моменти, на які потрібно обов'язково звернути увагу.
Багато критики пов'язано з тим, що при укладенні спадкового договору оригінал правовстановлюючого документа на майно тільки показується нотаріусу, після чого повертається власнику. Тут виникає питання - а що, якщо потім цей документ буде загублений? Адже без нього набувач не зможе зареєструвати своє право власності після смерті відчужувача. На жаль, як чинити в таких випадках поки не ясно.

Крім того, як вже було сказано вище, у спадковому договорі подружжя практикою поки не відпрацьована чітка схема оформлення спадщини з одного чоловіка на другого.

Розірвання

Розірвання спадкового договору в односторонньому порядку здійснюється тільки через суд. Договір може бути розірваний відчужувачем, якщо набувач не виконує свої обов'язки. Набувач може вимагати розірвання договору, якщо з його боку стало неможливим належне виконання розпоряджень відчужувача.

За обопільною згодою сторін договір розривається у нотаріуса.

Ганна Насобіна
нотаріус
Прочитано 14810 раз

Вход на сайт

Запишитесь на консультацию

Нажмите на изображение, чтобы его изменить

×