Вход/Регистрация

Юридические услуги. Представительство ваших интересов

Viber 096-545-40-33
Telegram 096-545-40-33, [email protected]


%PM, %22 %648 %2017 %14:%Июль

Створення програмного забезпечення. Питання інтелектуальної власності

Оцените материал
(1 Голосовать)
Особливості створення програмного забезпечення на підприємстві в основному пов'язані з тим, що в процесі творчої діяльності програміста створюється службовий твір.
Будь-який твір, створений автором, в процесі виконання ним його службових обов'язків, відповідно до тех. завданням, службового завдання і контрактом між працівником і роботодавцем - є службовим твором. Працівникові як автору даного твору належить авторське особисте немайнове право, а роботодавцю належать майнові права інтелектуальної власності, якщо договором між роботодавцем і автором не передбачено інші умови.

Працівник - є автором службового твору, оскільки для його створення було використано творчу працю самого працівника.

Не дивлячись на явне авторство працівника, виняткові права (право розпорядження, використання та інші майнові права інтелектуальної власності) на службовий твір - при їх належному оформленні - належать роботодавцю, і він має право використовувати його на свій розсуд будь-яким що не суперечить закону способом.

Ризики для роботодавця

Роботодавцю, в штаті якого працює програміст, а то і кілька, слід врахувати, що він може стати заручником непередбачуваної ситуації. І пов'язана вона буде з об'єктом інтелектуальної праці своїх же співробітників. Зокрема, слід бути готовим до того, що:

    
Після закінчення трудових правовідносин, ваш програміст, апелюючи до норм Цивільного кодексу, може заявити про свої інтелектуальні права на створене їм ПО з усіма наслідками, що випливають для вас наслідками (від компенсації за користування програми до вимог про повне припинення її використання).


    
Ваш колишній підприємливий співробітник вже використовує ПО, створене під час вашого з ним співпраці у власній підприємницькій діяльності. І тут заявляти про виплати неустойки та припинення незаконного використання програм доведеться вже вам. В судовому порядку.


    
Вам доведеться виступати в якості відповідача в суді за позовом вашого конкурента, до якого пішов програміст, захопивши з собою всі свої напрацювання і розробки. Як правило, конкурент, виступаючи третьою стороною, наводить аргументи про свої права на згадане ПО.

Збиток від такого роду ситуацій може бути дуже великий. По-перше, цілком реальним представляється ризик втратити цінного ПО. А, по-друге, в разі відсутності у вас вагомих доказів, автор програми може розраховувати на значну компенсацію, як обманутий правовласник. Він же як позивач має право встановити розмір компенсації.

Створення програмного забезпечення. Питання інтелектуальної власності


Штрафні санкції або кримінальне переслідування?

Сьогодні за законодавством України, порушник авторських прав може бути притягнутий до адміністративної, кримінальної та цивільно-правової відповідальності. Розмежування відбувається за сумою завданих збитків, який включає в себе загальну вартість програмних продуктів, на які немає необхідних документів, що підтверджують законність їх використання. Відштовхуючись від заявленої суми збитків, компенсація може постати у вигляді:

    
суми від 170 до 3400 грн. з вилученням програмного забезпечення і носіїв;
    
відшкодування шкоди, заподіяної порушенням авторських прав;
    
стягнення з правопорушників доходів, отриманих шляхом порушення авторських або суміжних прав;
    
виплати компенсації, яка встановлюється судом і може досягати суми в 50000 мінімальних заробітних плат (як альтернатива відшкодування збитків і стягнення доходу).

Слід враховувати і те, що під поняття компенсації в даному контексті потрапляє один твір (програма). А це означає, що, маючи на руках носій з декількома видами ПО, розмір виплат буде нараховуватися по кожному з них.

До того ж, ст. 176 Кримінального кодексу України передбачає можливість позбавлення волі посадової особи строком від 3-х до 6-ти років з позбавленням права обіймати певні посади або займатися певним видом діяльності на строк до 3-х років.

Як довести, що програма була розроблена за завданням роботодавця?

Створення програмного забезпечення. Питання інтелектуальної власності


Довести, що розроблене програмне забезпечення є службовим твором, а не індивідуальним продуктом авторського права, можливо, лише з дотримання низки попередніх умов.

Отже, заявляти, що працівник створив програму виключно для вас можливо, якщо:

    
Ваші трудові правовідносини відбувалися в рамках договору, укладеного в письмовій формі;

    
створення продуктів інтелектуальної праці було обов'язком співробітника, що підтверджується посадовими інструкціями;

    
програміст створив зазначене ПО в рамках службового завдання;

    
є акт прийому-передачі завдання від співробітника, яке він виконував у рамках службового завдання;

    
є достовірне підтвердження, що працівник отримав матеріальну нагороду за створення продукту інтелектуальної праці.

Створення програмного забезпечення. Питання інтелектуальної власності


Якщо роботодавець, не володіє згаданим арсеналом доказів, суд не зможе встановити, що виконання завдання з розробки програми входило в службові обов'язки співробітника. А значить, створений на підприємстві продукт і всі виключні права на нього будуть належати його безпосередньому творцеві. І в цьому випадку роботодавець зможе використовувати ПЗ тільки в рамках окремого договору з працівником, з обов'язковою виплатою йому винагороди.

як убезпечити підприємство від збитків в питанні розробки ПО.

1. Впровадити в користування Положення (статут, правила) про службові твори.

 
Норми документа допоможуть роз'яснити порядок співпраці між роботодавцем і підлеглими в площині створення, користування та розпорядження продуктами інтелектуальної праці (службовими творами).

До слова, не зайвим буде приведення документообігу на підприємстві до єдиного стандарту. Це дозволить уніфікувати деякі документальні питання, зокрема оформлення службового завдання. Це свого роду письмове доручення працівникові на розробку ПО. При відсутності електронного документообігу програміст повинен отримати його під розпис.

Створення програмного забезпечення. Питання інтелектуальної власності2. Оформляти всі документи, що стосуються розробки ПО тільки в письмовому вигляді.

Суд набагато охочіше бере до уваги письмові докази ваших правовідносин. Сюди відноситься як доручення на розробку з обов'язковим зазначенням типу програми, назва і т. Д., Так і акт прийому-передачі розробленого ПО з усіма вихідними даними і носій з розробкою. Це і є доказом, що програма була розроблена для роботодавця, і робота по ній закінчено.

3. Розмір винагороди розробнику ПО необхідно відразу прописати в трудовому договорі.

Даний вид винагороди не є частиною заробітної плати, і безпосередньо не пов'язаний з виконанням трудових обов'язків співробітника. Радимо не чекати визначення розміру цієї суми в залі суду, а завчасно, до того, як працівник приступить до розробки, обговорити розмір цієї разової виплати в угоді між вами. Таким чином після передачі вам ПО працівник отримує матеріальне заохочення.

4. Уникайте дистанційного співробітництва при розробці особливо важливого ПО.

Сьогодні багато роботодавців використовують працю працівників дистанційно. Це зручніше, і часто обходиться роботодавцю дешевше. Але, практика в сфері написання програм, розробки і використання ПЗ зараз неоднозначна. Адже з позиції трудового законодавства це питання до кінця не врегульоване. Ми рекомендуємо в такій ситуації укладати договір авторського замовлення або угоду про оплатне надання послуг. Особливо у випадках, якщо розробку ПО ви замовляєте у нерезидента України.

Створення програмного забезпечення. Питання інтелектуальної власності

5. Ставтеся до продуктів інтелектуальної праці так само уважно, як і до інших видів майна.

Унікальне програмне забезпечення, що є службовим твором, має неабияку цінність і здатне істотно збільшити ваш прибуток. Це означає, що до оформлення прав на нього слід підходити так само скрупульозно, як і на майно іншого виду. Така тактика допоможе вам зберегти за собою авторські права на ПЗ і захистити, виходячи з цього, ваші матеріальні активи. І не забувайте просте правило:

Програмне забезпечення, створене працівником, є власністю роботодавця згідно Закону.

Створюєте програмне забезпечення. Захист інтелектуальної власності. Юрист. Адвокат.
Юридичні послуги Київ та Київська область
Тел .: (063) 539-42-13, (096) 545-40-33, (095) 573-20-30
E-mail: utk2012Аbigmir.net, skype: k0965454033юрист Сергій Талалаєв, переклаю ЮТК

Прочитано 1327 раз

Вход на сайт

Задайте вопрос юристу

Нажмите на изображение, чтобы его изменить

Задайте вопрос прямо сейчас и получите быстрый ответ.

Срочная юридическая консультация, экспресс-анализ дела - 300 - 900 грн.

Viber 096-545-40-33

Telegram 096-545-40-33

[email protected]

simpleForm2
×