Вход/Регистрация

Юридические услуги. Дипломні, дисертації з права

Viber 096-545-40-33
Telegram 096-545-40-33, [email protected]


Среда, 20 Декабрь 2017 06:24

Телевізійний формат та авторське право

Оцените материал
(1 Голосовать)
Хто з нас не дивився шоу «Хто хоче стати мільйонером?», «Фабрику зірок», «Х-фактор» і т.п.? Сьогодні цей список можна продовжувати досить довго. Всі перераховані і багато інших популярних шоу на телебаченні не є оригінальними, тобто не придумані з нуля вітчизняними продюсерами. Спочатку вони пройшли глядацьку оцінку за кордоном, де і були створені. У наш час набагато вигідніше використовувати вже перевірену ідею, яка пройшла випробування на інтерес у аудиторії. Тому сьогодні в сфері телебачення розвивається нова форма - телевізійний формат.
Телевізійний формат якраз і є основою, серцем шоу. Він має на увазі під собою не тільки ідею, а й її виконання, технічні нюанси, візуалізацію, музику, провідних, костюми, світлове та інше оформлення і т.д. Телевізійний формат об'єднує в собі безліч елементів, які становлять певну систему. Тому захист одного елементу окремо, яким би важливим він не був, не дозволить захистити формат як цілісне системне явище.

На сьогоднішній день немає усталеного визначення телевізійного формату, що безумовно ускладнює можливість визначення його природи взагалі, а зокрема правової природи. Така невизначеність стала причиною того, що телевізійний формат практично незахищений в правовому полі.

Ні Бернська конвенція про охорону літературних і художніх творів 1886 року, ні Женевська конвенція про авторське право 1952 роки не закріплюють поняття телеформату або поняття на нього схожого. Вирішення питання його правового захисту дано на відкуп національного законодавства. І як ведеться в таких випадках, думки розходяться: в одних країнах телеформат вважається ідеєю, а як відомо ідеї не підлягають правовому захисту, в інших країнах телеформат вважається твором і захищається як об'єкт авторського права. В українському законодавстві ця проблема також залишається невирішеною. Згідно ч. 3 ст. 8 Закону України «Про авторське право і суміжні права» «... правова охорона поширюється тільки на форму вираження твору і не поширюється на будь-які ідеї, теорії, принципи, методи, процедури, процеси, системи, способи, концепції, відкриття, навіть якщо вони виражені, описані, пояснені, проілюстровані у творі ». Такий підхід, з одного боку, ускладнює можливість захисту телеформату як цілісного явища нормами авторського права. З іншого боку, можливість правового захисту ідеї як такої привела б до її монополізації, що також породило б безліч труднощів. Очевидним є той факт, що, перш за все, необхідно усвідомити суть такого явища як телевізійний формат і виходячи з його властивостей і особливостей дати йому визначення, яке і дозволить в подальшому розробити систему методів його правового захисту.

Сьогодні ж, незважаючи на відсутність чіткої правового захисту, телевізійні формати не тільки продовжують існувати, але і активно розвиваються. Наприклад, одним з найуспішніших і популярних форматів є ігрове шоу «Хто хоче стати мільйонером?» (Who Wants to Be a Millionaire?). Його власником є Соні Пікчерз Телевіжн Інтернешнл (Sony Pictures Television International). Вперше воно вийшло в ефір у 1998 році і з тих пір адаптовані версії програми з'явилися в 108 країнах, в тому числі і в Україні. Популярність цього формату настільки велика, що саме його використовували творці оскароносного фільму «Мільйонер з нетрів». Оригінальний формат датської компанії Ендемол (Endemol) Deal or No Deal поширився в 71 країну. В Україні ця гра виходила під назвою «Граєш чи не граєш?».

Шоу "Міняю жінку" (в оригіналі Wife Swap) вийшло в 23 країнах. Це лише приклад того, як успішний формат підкорює безліч країн і приносить величезні доходи своєму творцеві. Таким чином, суб'єктам, залученим в діяльність, пов'язану з телеформатом, доводиться знаходити ті чи інші шляхи для захисту своїх прав.

Телевізійні формати можна розділити на дві великі групи: неопубліковані (так званий «паперовий формат», той, який ще не вийшов на екран) і опубліковані ( «програмний формат», тобто той, який вже вийшов в ефір).

Здавалося б, права на неопублікований формат захистити легко: його ще ніхто не бачив, ніхто про нього не знає. Але є одне але". Автор формату часто не є тим, хто повністю створює фінальний формат, який побачить глядач. У автора є ідея, начерки сюжету, сцен, діалогів, персонажів, назву. Для того, щоб втілити свій задум у життя і при цьому заробити, автор звертається в продюсерську компанію, у якої є технічні і фінансові можливості. На цьому етапі і виникають складнощі для обох сторін. Для того, щоб продати свій формат, автор повинен розкрити достатній набір інформації продюсеру. Недобросовісний продюсер може вислухати автора і відмовити йому в купівлі формату, а пізніше використовувати почуті напрацювання для виробництва своєї передачі. Але продюсер в свою чергу також ризикує. 

Але продюсер в свою чергу також ризикує. Адже він повинен оцінити перспективу авторської ідеї, інакше нема чого платити автору. У продюсера також немає гарантії, що формат виявиться успішним. Автор може спробувати захистити свої права на формат, порушені несумлінним продюсером.

Французькі суди в такому разі використовують для захисту прав на телевізійний формат чи не норми авторського права, а інші норми. Так, наприклад, у справі «Saranga Production проти Canal Plus» Паризький Вищий суд захистив телевізійний формат на основі права про підміну імені. Позивач, саранг Продакшн, створив формат для політичної документально-художньої передачі під назвою Crise en direct. Телекомпанія Канал Плюс, один з відповідачів, як раз підшукувала пропозиції від виробників телепрограм для нової програми на політичну тему. При зустрічі позивач виклав відповідачу свої ідеї. В результаті відповідач автономно від позивача випустив свою програму під назвою C'est déjà demain.

Відповідач не зміг довести, що розробив програму ще до зустрічі з позивачем. Суд визнав, що мовлення програми відповідача завдало шкоди позивачеві, оскільки останній був позбавлений можливості продати свій формат іншої компанії. Відповідача суд зобов'язав виплатити позивачеві компенсацію в розмірі 150 тис. Євро. Таким чином, французький суд, не використовуючи норми авторського права, все-таки захистив права на телевізійний формат.

Опублікований телеформат піддається іншому виду порушень - плагіату. У сьогоднішньому світі глобалізованих засобів масової інформації та всесвітньої павутини, коли формат і його адаптований локальні версії виходять на екран, легко не тільки скопіювати формат повністю, але і випустити схожу, але нижчої якості і, відповідно, більш дешеву версію формату і продавати її. Контролювати цей процес практично неможливо.

Одним з перших справ, що стосуються захисту опублікованого телеформату, є справа «Green проти Broadcasting Corporation of New Zealand», розглянуте в Великобританії ще в 1989 році. У цій справі позивач, автор ігрового шоу Opportunity Knocks, яке транслювалося в Великобританії в 60-70-х рр. минулого століття, Хьюи Грін подав позов про порушення авторських прав на телекомпанію в Новій Зеландії, яка транслювала аналогічну телепередачу під такою ж назвою. Позивач обґрунтовував свою позицію тим, що в новозеландської програмі використовувалося ту ж назву, ті ж ключові помітні фрази, а також використовувався так званий «хлопкометр» (clapometer), за допомогою якого вимірювалася реакція аудиторії - гучність оплесків. Суд не визнав ці аргументи достатніми. Він визнав, що деякі елементи британської оригінальної версії програми дійсно були скопійовані, але аргументував своє рішення тим, що авторське право не захищає ідею як таку. Суд виніс рішення про те, що формат ігровий передачі не може бути захищений нормами авторського права.

Як вже говорилося раніше, суди в різних країнах вирішують родинні стосунки по-різному. Так, в 2004 році в справі «Castaway Television Productions Ltd. and Planet Productions Limited проти Endemol »продюсери програми Survivorподалі в суд на творців шоу Big Brother (до слова,« Великий Брат »скоро з'явиться і в Україні), оскільки вважали, що останні скопіювали формат Survivor. Верховний Суд Данії визнав, що формат передачі Survivor (в Росії виходив під назвою «Останній герой») підлягає захисту відповідно до норм авторського права, хоча і відмовив в задоволенні позову, оскільки не побачив у двох шоу істотного подібності.

Компанії Endemol неодноразово доводилося захищати свій формат Big Brother від його копій. Суть шоу полягає в тому, що група людей поміщається в будинок, повний відеокамер. За допомогою мікрофонів незримий ведучий - Великий Брат - дає їм завдання. Щотижня відбувається голосування, за результатами якого один учасник вибуває з шоу. Останній учасник отримує приз. Вітчизняним глядачам це опис може здатися дуже знайомим. Звичайно ж щось подібне ми з Вами вже бачили. Це було одне з найперших шоу подібного роду - шоу «За склом». У 2001 році представник компанії Endemol Сюзанна Кордеза повідомляла: «Російська версія аналогічна Big Brother. Дуже складно захистити свій формат від копій по всьому світу ... Ми вже почали судовий процес проти імітації нашого шоу в Мексиці і думаємо про те, щоб зробити те ж і щодо російської версії ». Однак канал «ТВ-6 Москва», на якому виходила програма «За склом» був закритий, що стало перешкодою до захисту прав Endemol в Росії.

У Бразилії Endemol була більш успішною. У справі «Endemol проти TV SBT» бразильський суд визнав, що Big Brother підлягає захисту відповідно до норм авторського права, і прийняв рішення на користь Endemol, вказавши схожість між програмою Big Brother і бразильським шоу-копією Casa Dos Artistas.

В Україні також є приклад успішного захисту телевізійного формату через норми авторського права. Це справа стосувалася широко відомої в Україні телепередачі «Караоке на Майдані», творцем якої є Ігор Васильович Кондратюк в співавторстві з Андрієм Козловим. Суть справи полягала в тому, що права на використання сценарію «Караоке на Майдані» були передані регіональної телерадіокомпанії, яка випустила свою передачу «Караоке біля фонтану». Згідно з ліцензійною угодою регіональна ТРК могла випустити лише 15 випусків, але по його закінченні продовжила випуски. Коли І. Кондратюк випадково про це дізнався, він вирішив захистити свої авторські права і подав позов до суду. Адвокат Н. Субота, пояснюючи вибір форми захисту, пізніше написала: «Щоб не шокувати суд позовом про захист авторських прав на телеформат, було прийнято рішення захищати менш екзотичний об'єкт - сценарій телевізійної циклічної програми, яка охороняється відповідно до Закону України« Про авторське право і суміжні правах »як літературний твір». Суд прийняв рішення на користь позивачів і стягнув з відповідачів в загальній сумі 17 тисяч гривень. Основним є те, що в Україні з'явився прецедент захисту телевізійного формату, хоча на це і пішло три роки.

Таким чином, світова судова практика шукає підходи до кожної справи, пов'язаного з правами на телевізійний формат. Творці форматів, в свою чергу, не сидять склавши руки і напрацьовують позасудові способи захисту: укладають договори про нерозголошення, ліцензійні договори, використовують норми, що регулюють передачу ноу-хау (технічна сторона виробництва формату), а також реєструють як торговельні марки назви, логотипи, слогани. Так, наприклад, в Україні телекомпанія СТБ зареєструвала торгові марки «Танцюють всі!», «Україна має талант», логотип Х-фактор.

Ринок телеформатів є дуже прибутковим, тому його учасники намагаються всіма можливими способами врегулювати свої відносини. Можливо, світовій громадськості, органам влади, міжнародним організаціям вже пора задуматися над сутністю телеформату і його правового регулювання.

А Вам ми бажаємо творчого натхнення, оригінальних ідей і можливостей їх втілення. Можливо, саме Ви створите український формат, який розійдеться по всьому світу! Ми будемо раді захистити плоди Вашої творчості!

При підготовці статті були використані зображення, що знаходяться у відкритому доступі в мережі Інтернет, а також матеріали сайтів www.swanturton.com, edition.cnn.com, www.casselsbrock.com, nsubota.com.ua, tvformats.bournemouth.ac.uk .


Капустина Надежда, юрист, переклад ЮТК

Прочитано 895 раз

Вход на сайт

Запишитесь на консультацию

Нажмите на изображение, чтобы его изменить

×