Вход/Регистрация

Юридические услуги. Представительство ваших интересов

Viber 096-545-40-33
Telegram 096-545-40-33, [email protected]


%PM, %22 %602 %2013 %13:%Март

Топ-10 способів затягнути судовий процес

Оцените материал
(19 голосов)
У багатьох випадках однієї зі сторін судового спору буває вигідно затягнути процес розгляду. Причин може бути безліч: від наміру «позбутися» від спірних активів до банального бажання відстрочити сплату боргу. Але чи можна це зробити, не переступивши закон? І як бути, якщо справа затягує друга сторона спору? Пропонуємо ознайомитися з найпопулярнішими способами «відстрочити» винесення судового рішення.
Всім відома фраза «в бою всі засоби хороші». Те ж саме можна сказати про суперечку, яка з ряду причин вже неможливо вирішити без суду. У цьому випадку одна з найпоширеніших прийомів - затягнути розгляд справи або постійно штучно відсувати поновлення процесу. Іноді це відбувається від безвиході, а іноді - щоб виграти час і, наприклад, добути потрібні докази. Подивимося, які способи затягнути процес існують і наскільки можливість їх використання залежить від дії сторін та розсуду суду.
«Розумний» розрахунок

 Юридичні консультації в необмеженій кількості http://ut.kiev.ua/forum/index.html
Заходь, реєструйся, запитуй і отримуй відповіді
БЕЗКОШТОВНО


Більше півтора років тому в АПК РФ була введена ст. 6.1. У ній йдеться про те, що терміни розгляду справи в суді повинні бути розумними. Зрозуміло, що така «розумність» безпосередньо залежить не тільки від суду, але і від сторін спору, а також від інших учасників процесу. Використання різних способів затягнути розгляд спору властиво обом сторонам, адже за той час, поки суд розглядатиме справу, можна вивести з балансу активи, укласти удавані угоди, провести ліквідацію, а також багато іншого.
Зловживання: є і немає

Як показує практика, у багатьох випадках має місце так зване зловживання процесуальними можливостями, які надані сторонам законом (АПК РФ, ЦПК РФ, КПК РФ) і у використанні яких ніхто не вправі обмежити сперечаються. Ось вони і зловживають, кому як необхідно.

Пункт 36 постанови Пленуму ЗС РФ № 30 і Пленуму ВАС РФ № 64 від 23.12.2010 «Про деякі питання, що виникли при розгляді справ про присудження компенсації за порушення права на судочинство в розумний строк або права на виконання судового акту в розумний строк» дає наступне роз'яснення. При оцінці поведінки заявника (позивача) на нього не можна покладати відповідальність за тривалий розгляд справи по причині використання ним процесуальних засобів, які надані йому законом для свого захисту. Зокрема, це зміна позовних вимог, вивчення матеріалів справи, заява клопотань, оскарження винесених судових актів.

А ось невиконання процесуальних обов'язків (наприклад, неподання доказів у цивільній справі, неодноразова неявка в судове засідання з неповажних причин) з позиції закону і вищих суддів однозначно розцінюється як затягування судового процесу.

Однак серед юристів поширена дещо інша установка. Її суть у тому, що правових підстав для звинувачення у зловживанні процесуальними правами немає. Мовляв, кожна сторона вправі використовувати будь встановлені законом способи захисту своїх прав та інтересів, в тому числі право оскаржувати акти суду. Але це не зовсім вірно. Так, в АПК РФ є ст. 111, яка встановлює свого роду відповідальність за зловживання процесуальними правами.
Фрагмент документа
Згорнути
Ч. 2 ст. 111 АПК РФ

Арбітражний суд вправі віднести всі судові витрати по справі на особа, що зловживають своїми процесуальними правами або не виконує своїх процесуальних обов'язків, якщо це призвело до зриву судового засідання, затягування судового процесу, перешкоджання розгляду справи та прийняття законного і обгрунтованого судового акту.

Саме цю норму суд застосовує у разі, коли одна із сторін навмисно намагається затягнути різними способами судовий процес.
Судова практика
Згорнути

Рішенням податкової інспекції компанія залучена до податкової відповідальності. Сума санкцій була сплачена в добровільному порядку за реквізитами, зазначеними в рішенні податкового органу. Пізніше інспекція повідомила, що штрафні санкції слід було перерахувати по іншим реквізитам. Організація повторно перерахувала штраф на рахунок, вказаний інспекцією. Але і він виявився неправильним. Платнику податків довелося перераховувати гроші в третій раз. У зв'язку з тим, що перші два платежу були помилковими, компанія двічі звернулася до податкової інспекції із заявами про повернення зайво перерахованих сум. Однак податківці відмовили в поверненні надміру сплачених грошей і порекомендували звернутися в суд.

Арбітри задовольнили вимоги компанії, оскільки жодних правових підстав для утримання в бюджеті надміру сплачених сум не знайшлося. Однак інспекції таке рішення, мабуть, здалося несправедливим, і вона звернулася зі скаргами спочатку в апеляційну, а потім в касаційну інстанції.

Суди порахували, що в даному випадку податкова інспекція зловжила своїм процесуальним правом на подання апеляційної та касаційної скарг, що призвело до затягування судового процесу. Арбітри вказали, що поняття сумлінного користування правами включає чіткість процесуального поведінки сторін і лояльність їх по відношенню до решти особам, які беруть участь у справі. Зловживання податковою інспекцією правом на судовий захист проявилося в надуманих аргументах апеляційної та касаційної скарг проти добре обгрунтованого позову. Доводи, наведені в апеляційній і касаційній скаргах, не мають ні фактичної, ні законодавчої бази. А крім того, платник податків був змушений тричі сплачувати до бюджету штрафи з вини податкової інспекції.

На підставі викладеного ФАС Північнозахідного округу (постанова від 29.08.2005 № А56-45211/04) порахував правомірним стягнення апеляційною інстанцією у дохід федерального бюджету з податкового органу 1000 руб. державного мита і стягнув з неї ще 1000 руб. за розгляд справи в касації.
Процесуальна «машина часу»

Процесуальне законодавство з притаманним йому строгим формалізмом висуває жорсткі вимоги до форми, змісту та комплектності судових документів. Найменше невідповідність - і суд може застосувати законодавчу «паличку-виручалочка»:

    призупинити процесуальний строк (ст. 116 АПК РФ і ст. 110 ЦПК РФ);
    відновити процесуальний строк (ст. 117 АПК РФ і ст. 112 ЦПК РФ);
    продовжити процесуальний строк (ст. 118 АПК РФ і ст. 111 ЦПК РФ);
    оголосити перерву в судовому засіданні (в середньому - п'ять днів) (ст. 163 АПК РФ);
    відкласти судовий розгляд (ст. 158 АПК РФ і ст. 169 ЦПК РФ).

Майте на увазі: арбітражний суд відновлює або продовжує процесуальний строк, якщо не минули гранично допустимі терміни і при цьому суд вважає причину пропуску поважною.

Поважна причина - поняття невизначене. Сперечатися з судом, чому він визнав ту чи іншу причину поважною, не прийнято. Хоча мотиви визнання причини поважною суд теж не приводить. Принцип, в общем-то, один: чим більше і якісніше виправдувальні документи, тим краще.
Спосіб 1. Не всі документи

Це, мабуть, один з найпоширеніших на практиці способів затягнути процес. Причому в більшості випадків може застосовуватися неодноразово. Особливо ухитрятися не потрібно: достатньо «забути» прикласти якусь потрібну довідку.

Класичний приклад: сторона подає апеляційну скаргу на ухвалу, до неї (як би випадково) виявляються додані не всі необхідні документи. Відповідно, суд скаргу не приймає і вимагає повний комплект документів. При цьому строк на оскарження починає текти заново. Наступного разу все повторюється. Суд знову повертає документи і знову відновлює або продовжує строк оскарження. І так до безкінечності. І на все це час основна суперечка «повисає» в повітрі.

Тим часом є визначення, які не можна (неможливо) оскаржити. Вони, як правило, вирішують поточні процесуальні питання. Ключової ролі для результату тяжби вони в більшості випадків не грають. Але щоб затягнути процес, саме їх найчастіше й оскаржать в апеляційну інстанцію. Так, частина часу йде на переправлення документів до іншого суду (не виключено, що в іншу місцевість), частина - на винесення відмови і повернення скарги і пакета документів.
Спосіб 2. Клопотання за клопотанням

Змагальність судового процесу проявляється крім іншого у тому, що кожний учасник має право заявляти різні клопотання (приводів не злічити). Причому робити це можна не тільки безпосередньо, але і, наприклад, рекомендованим листом, телефонограмою, направляти клопотання на факс суду та ін

Наприклад, згідно з рішенням ФАС Центрального округу від 01.08.2011 у справі № А35-3734/05 представник Мінфіну Росії прямо заявив, що затягування терміну розгляду спору викликано в тому числі діями самих позивачок. Вони неодноразово клопотали про витребування доказів та відкладення судових засідань для ознайомлення з матеріалами справи (хоча в даному випадку суд у підсумку не погодився з думкою чиновників і, додатково, стягнув з Мінфіну по 150 000 рублів на користь кожної позивачки).

По праву одне з найбільш «популярних» клопотань - про відкладення судового засідання. Це найбільш простий варіант затягнути процес. Мотивація може бути така:

    неможливо представити суду доказ з причини знаходження його у відсутнього особи;
    необхідно витребувати доказ у особи, яка не є учасником процесу (при цьому заявник клопотання на момент його подачі вже повинен направити такій особі запит про надання потрібного докази).

Арбітражний суд може відкласти судовий розгляд за клопотанням обох сторін у разі їх звернення до суду чи посереднику за сприянням у добровільному врегулюванні спору (частина 2 ст. 158 АПК РФ). Тут мова йде насамперед про намір укласти мирову угоду. Звичайно, насправді цього наміру може і не бути. Тому такий хід подій важливо грамотно представити і обіграти. Тим більше практика показує: навіть якщо інша сторона активно чинить опір, суд все ж дасть час на примирення. Просто інших варіантів у нього немає. Такі жорсткі для суду рамки встановлені ст. 138 АПК РФ, ст. 150 і 172 ЦПК РФ.

Ще один дуже поширений спосіб затягти процес - попросити суд про виклик нового свідка. При цьому потрібно назвати П.І.Б. свідка і місце його проживання (перебування). Далі все залежить від таланту переконувати, що цей свідок важливий і потрібний. При позитивному результаті суд прийде до висновку, що без участі цієї особи розглядати справу далі недоцільно (ч. 5 ст. 158 АПК РФ). Те ж саме стосується і третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог. Мотив простий: рішення суду може торкнутися їх інтереси по угоді (правоотношению).

Важливо, що суд оцінює не тільки зміст клопотання, але і момент, коли воно подано. Це дуже важливо, тому що дозволяє оцінити можливість своєчасно розглянути справу.
Судова практика
Згорнути

Одна із сторін спору заявила клопотання про участь у судовому засіданні шляхом використання систем відеоконференцзв'язку. Відмовляючи в його задоволенні, суд врахував, що учасники арбітражного процесу можуть брати участь в судовому засіданні шляхом використання відеоконференцзв'язку за умови заяви ними клопотання про це і при наявності у суду технічної можливості провести таку конференцію (ч. 1 ст. 153.1 АПК РФ). Клопотання подається до призначення справи до судового розгляду і розглядається суддею протягом п'яти днів (ч. 4 ст. 159 АПК РФ).

Суд може відмовити в задоволенні клопотання у випадку, якщо воно не було подано вчасно внаслідок зловживання процесуальним правом і явно спрямоване на зрив судового засідання, затягування судового процесу, перешкоджання розгляду справи та прийняття законного і обгрунтованого судового акту (ч. 5 ст. 159 АПК РФ ).

Таким чином, арбітри порахували, що клопотання подано стороною з порушенням встановлених порядку та строків і не містить обгрунтування об'єктивних причин, що перешкоджають його подачі раніше. Фактично клопотання подано за два дні до початку судового засідання, що виключає можливість своєчасного розгляду справи судом. Такі дії сторони спрямовані, на думку суду, на затягування судового процесу (визначення ФАС Волго-Вятського округу від 15.09.2011 у справі № А31-9103/2010).
Спосіб 3. Довга експертиза

Якщо при розгляді спору виникло питання, яке вимагає спеціальних знань, швидше за все, буде призначена експертиза. Вона може тривати від тижня до декількох років. Звичайно, настільки довгий термін говорить про затягування розгляду справи. І не факт, що її результати суд потім врахує при винесенні підсумкового рішення.
Судова практика
Згорнути

21.08.2008. Ухвалою Арбітражного суду Курської області по справі призначено комплексну судово-бухгалтерська експертиза. Проведення доручено двом експертам. Встановлений двомісячний термін на проведення експертизи.

21.08.2008 - 30.03.2010. Арбітражний суд Курської області більше 11 (!) Разів припиняв і поновлював розгляд справи через невиробництво експертизи у відведений термін.

05.05.2010. Призначена додаткова експертиза по визначенню відновлювальної вартості основних засобів. Провадження у справі припинено.

27.09.2010. Призначена повторна судово-бухгалтерська експертиза. Сторонам запропоновано представити кандидатури експертів.

14.10.2010. Виробництво комплексної експертизи припинено.

01.12.2010. У задоволенні позову відмовлено. Результати експертиз як докази у справі, які суд спочатку визнав необхідними для правильного вирішення спору, в підсумку не прийняті до уваги і не лягли в основу судового рішення (рішення ФАС Центрального округу від 01.08.2011 у справі № А35-3734/05).

Підсумки судової експертизи:

    призначено за клопотанням відповідача, припинена на його ж прохання;
    результати не враховані при вирішенні спору по суті;
    термін проведення експертизи - близько двох років;
    «Упущена вигода»: суперечка могла бути дозволений майже на два роки раніше.

У багатьох випадках предметом спору виступає угода. Якщо сторона зацікавлена затягнути спір, вона може делікатно підвести до того, що треба б провести експертизу підпису і відбитка печатки. А на це може піти і півроку.
Спосіб 4. Лікарняний

Суд вправі відкласти розгляд спору, якщо один з учасників спору знаходиться в лікувальному закладі (ч. 1 ст. 144 АПК РФ). У суперечках неекономічного характеру дана норма поширюється тільки на сторони (ст. 216 ЦПК РФ). При цьому критерії установ, які слід вважати лікувальними, в законі відсутні.

Підтверджуючим документом у даному випадку виступає довідка з медичної установи (листок непрацездатності, висновок і пр.). З неї повинно випливати, що громадянин перебував у лікарні саме на стаціонарному лікуванні і саме на дату судового засідання. Лікування амбулаторне (на дому) суд не візьме до уваги.

Майте на увазі: документи типу «Результат клінічної консультації» не доводять фактичне перебування на стаціонарному лікуванні, так як носять рекомендаційний характер.

Важливо уточнити ще один момент: знаходження в лікувальній установі суди трактують саме як знаходження на стаціонарному лікуванні (плюс встановлений термін реабілітації в стаціонарному режимі). Тому медична довідка, яка підтверджує на потрібну дату лише звернення за медичною допомогою в поліклініку, не дає суду підставу призупинити розгляд справи (постанова ФАС Волго-Вятського округу від 31.10.2007 у справі № А43-31946/2006-17-577).

Авторитетність і рівень медичної установи значення не має, це може бути звичайна районна лікарня або лікарня «з ім'ям». Так, постановою ФАС Волго-Вятського округу від 07.05.2007 у справі № А43-11270/2006-19-49 було відмовлено в зупинення провадження у справі, так як висновок Чебоксарської філії ФГУ «МНТК« МГ »ім. академіка С.Н. Федорова »Росздрава свідчить про перебування громадянина лише на медичної консультації.

Цікаво, що деякі суди припиняють провадження у справі на підставі путівки на санаторно-курортне лікування (постанова ФАС Центрального округу від 28.06.2007 у справі № А36-4271/2005, А36-251/2006).

Судова практика по відкладенню засідання у зв'язку з хворобою представника неоднозначна. Суд може і не відкласти розгляд спору, навіть якщо до початку засідання представити обгрунтовує документ (листок непрацездатності). З іншого боку, можлива відміна рішення суду першої інстанції, якщо з'ясується, що вона винесена без участі представника однієї із сторін, який був відсутній через хворобу.

Таким чином, «медична відстрочка» розгляду справи укладає два критерії:

    наявність симптомів хвороби (діагноз);
    фактичне перебування в лікувальному (лікувально-профілактичному) стаціонарі на лікуванні, а також доліковуванні, реабілітації. Зрозуміло, відповідні документи повинні бути правильно оформлені.

Спосіб 5. Відрядження
За цією підставою суд має право зупинити розгляд спору на підставі ч. 4 ст. 144 АПК РФ. Примітно, що в цій нормі йдеться саме про «тривалому службовому відрядженні» учасника спору.

Поняття службового відрядження дано в ч. 1 ст. 166 ТК РФ. Це поїздка працівника за розпорядженням роботодавця на певний термін для виконання службового доручення поза місцем постійної роботи. Службові поїздки працівників, постійна робота яких відбувається в дорозі або має роз'їзний характер, службовими відрядженнями не визнаються.

На жаль, законодавство не містить роз'яснень, які відрядження вважати тривалими. Принагідно нагадаємо, що відрядження може тривати і один робочий день. Тому у зв'язку з прогалинами в законодавстві суди рідко «беруть» відрядження як факт, а намагаються вникнути в їх тривалість. Наприклад, у постанові ФАС східносибірську округу від 04.03.2010 у справі № А69-1679/2009 арбітри визнали дев'ятиденну відрядження нетривалого і додатково врахували, що заявник скарги є державним службовцем. У зупинення провадження у справі відмовлено.

В іншому випадку арбітри відмовилися визнати тривалої відрядження з 01 по 9 липня одного року (постанова ФАС Уральського округу від 19.10.2005 № Ф09-3401/05-С4 по справі № А76-9746/05).

Важливий висновок зроблений у постанові ФАС Волго-Вятського округу від 26.12.2007 у справі № А82-2561/2006-4. Арбітри уклали, що «пільга», надана ч. 4 ст. 144 АПК РФ, не поширюється на адвокатів (представників). Тобто знаходження адвоката у службовому відрядженні - не підстава для зупинення провадження. Адже завжди є можливість запросити іншого представника для захисту інтересів у суді. До того ж, з юридичної точки зору, представник не є особою, які беруть участь у справі.

При вирішенні питання про зупинення провадження у справі суд враховує, хто саме виступає учасником спору - юридична особа (роботодавець) або його співробітники, керівництво. Так, в одному з суперечок суд відхилив клопотання про зупинення провадження у справі як необгрунтоване, оскільки особою, бере участі у справі, виявилося юридична особа в цілому, а не його генеральний директор. Простіше кажучи, відрядження останнього не перешкоджає розгляду справи за його відсутності (постанова ФАС Північнозахідного округу від 06.11.2009 у справі № А42-6406/2008).

Позиція судів така, що в разі тривалої відсутності директора функції з представлення інтересів компанії може здійснювати особа, яка виконує його обов'язки, або уповноважена ним особа. Тому хвороба представника фірми теж не є підставою для зупинення провадження по арбітражному справі (постанова ФАС північнокавказьких округу від 08.10.2009 у справі № А32-7380/2009).
До відома
Згорнути

Знаходження сторони спору в стаціонарі або в тривалому відрядженні - це ще не привід для суду призупинити розгляд справи. Адже в разі неможливості особистої участі сторона повинна забезпечити явку свого представника. Якщо вдасться довести суду, що явка представника теж неможлива, розгляд спору буде призупинено.

У ситуації, коли має місце лікування в стаціонарі або тривале відрядження, суду потрібно подати клопотання саме з таким формулюванням - «про зупинення провадження у справі». Інакше (наприклад, якщо буде заявлена прохання «відкласти судове засідання») відповідь, швидше за все, буде негативною.
Спосіб 6. Просто неявка

Це теж дуже популярний спосіб затягування судового процесу. Але його використання, як кажуть, «на грані фолу». Судді хоч і неупереджені, але постійна неявка може їх дратувати і в підсумку вплинути на кінцевий результат.

Ось типовий приклад: заявник неодноразово, будучи належним чином повідомлених про час і місце судового засідання, не був в суд. Причини неявки не вказав. Документи (докази), що підтверджують поважність неявки, теж не представив. Його позиція така: вважав судові засідання «нелегітимними» (рішення ФАС Уральського округу від 20.08.2010 № Ф09-3652/07-7/10 по справі № А60-12204/2006-С7).
Спосіб 7. «Тактичний позов»

Такий позов подається, щоб вирішити питання, яке не виступає предметом основного спору. Більш того, цей позов не завжди впливає і на результат справи. Але в багатьох випадках він дозволяє відтягнути (виграти) час.

Часто пред'явлення «тактичного позову» пов'язане з:

    
винесенням судом ухвали про прийняття забезпечувальних заходів (як наслідок - заборона іншій стороні вчиняти певні дії стосовно предмета основного позову);
    
винесенням судом ухвали про призупинення дії ненормативного акта (рішення) державного органу та ін

Приклад 1
Згорнути

Державний орган прийняв рішення про будівництво нового інфраструктурного об'єкта, що проходить через земельну ділянку, на якій розташована належить компанії будівлю. Прийнято рішення про його знесення. Компанія оскаржила це рішення про знесення і про компенсації в арбітражний суд. У чому вигода? По-перше, компанія відстрочить фактичне виконання рішення про знесення. По-друге, посилить свою позицію на переговорах з питання розміру компенсації.

Додамо, що деякі юристи пропонують зовсім вже нахабну, але ефективну модель затягування спору. Вона полягає в оскарженні всіх судових актів в рамках всіх процесів. Це явне зловживання процесуальними правами.
Спосіб 8. «Новий погляд» на позов

Його можна назвати одним із найбільш оперативних і вимагають хороших юридичних знань. Оперативним його можна назвати в тому сенсі, що важливо зловити момент, коли є можливість (ймовірність):

    
змінити підставу позову;
    
змінити предмет позову;
    
змінити (переглянути, уточнити) правові підстави позовних вимог;
    
підвести іншу сторону до необхідності переглянути свої вимоги.

У цих випадках сторона вправі просити суд відкласти судовий розгляд, щоб скорегувати свою позицію.

При зміні підстави або предмета позову міняються і обставини, які потрібно доводити. У таких випадках у суду є право встановити строк на подання додаткових доказів (ч. 3 ст. 66 АПК РФ) і вироблення нової лінії захисту (оборони).

Необхідність переглянути позов може виникнути як спонтанно (тут вся надія на прихильність суду), так і об'єктивно (наприклад, в суперечці з'явилися нові докази або процесуальні документи).
До відома
Згорнути

У разі зміни позивачем предмета або підстави позову суд зобов'язаний перенести розгляд суперечки на нову дату. Це пов'язано з тим, що у відповідача є право представити відгук на змінені позовні вимоги.

Таким чином, це один із найрезультативніших способів затягнути розгляд справи, оскільки суд не вправі, а саме зобов'язаний перенести розгляд суперечки на нову дату. Він зручний обом сторонам: одна переглядає свої вимоги (за своєю ініціативою або з подачі ззовні), а інша сторона підстьобує заявника до перегляду його ж вимог (представляє нові докази, залучає у справу нових учасників і пр.). Головне - обгрунтувати суду, які докази будуть представлені, і пояснити, чому це не вдалося зробити раніше, а також показати реальну можливість представити їх до наступного засідання.
Спосіб 9. Блокуючий позов (контрпозовів)

Теж дуже дієвий спосіб. Знову ж таки, він не залежить від розсуду суду, так як в деяких випадках суд зобов'язаний зупинити провадження у справі. Один з них - неможливість розглядати справу до вирішення іншої справи, що розглядається Конституційним Судом РФ (або суб'єкта РФ), судом загальної юрисдикції, арбітражним судом (п. 1 ч. 1 ст. 143 АПК РФ і ст. 215 ЦПК РФ).

Так, арбітражний суд зобов'язаний зупинити провадження у справі, якщо відповідач пред'явить до арбітражного суду свій самостійний позов з умовою, що до винесення рішення по ньому неможливо вирішити по суті первісний позов.

Однак треба враховувати, що ступінь «неможливості» розглядати спір до вирішення іншої справи - поняття оціночне і залежить від:

    
конкретних обставин справи;
    
ставлення суду до можливості виникнення конкуруючих судових актів.

Приклад 2
Згорнути

Між ТОВ «Актив» (орендар) та ІП Сидоровим (орендодавець) укладено договір оренди транспортного засобу. Товариство подало до арбітражного суду позов про визнання правочину недійсним як укладеного під впливом обману і стягнення з Сидорова орендної плати і відсотків. У відповідь Сидоров подав до іншого суду контрпозовів про визнання угоди нікчемною (тобто просить повернути сторони в первісний стан). Нібито ТОВ «Актив» орендувало транспорт тільки з метою імітації ведення реальної господарської діяльності.

Арбітражний суд призупинив розгляд позову ТОВ «Актив» до ІП Сидорову до вирішення питання про нікчемність правочину.

У більшості випадків розгляд справи про стягнення заборгованості може бути припинено, коли на предмет недійсності оскаржується зобов'язання, покладене в основу позову. А потім - блокуючу дію: оскарження самої угоди (договору) на предмет укладання.
Спосіб 10. Зустрічний позов

Імовірність того, що суд відкладе розгляд справи у разі пред'явлення відповідачем зустрічного позову, досить висока, але не стовідсоткова.

В арбітражному процесі прийняття від відповідача зустрічного позову означає автоматичне розгляд справи з самого початку (ч. 6 ст. 132 АПК РФ). У суді загальної юрисдикції пред'явлення зустрічного позову дає суду підставу відкласти розгляд справи (ч. 1 ст. 169 ЦПК РФ).

Якщо суд все ж відмовить у прийнятті зустрічного позову, є можливість створити ситуацію, коли він не зможе далі розглядати справу. Причина проста: в арбітражний суд іншої інстанції (апеляція або касація) надійшла на розгляд скарга на відмову в прийнятті зустрічного позову.
Збіг обставин

Безумовно, бувають і об'єктивні причини, через які розгляд справи затягується. Наприклад, смерть однієї із сторін (її представника). Відповідно, в цьому випадку потрібно час, щоб справити процесуальну заміну. І від цього не застрахована жодна сторона спору.

Ще раз підкреслимо, що саме по собі затягування розгляду судового спору - це не порушення, а в більшості випадків зловживання правами участі в процесі. Тому багато юридичні (адвокатські) компанії прямо заявляють, що з потрібним результатом вміють ефективно використовувати весь арсенал способів затягування судових спорів. Більш того, цей посил нерідко стає одним з основних при рекламуванні відповідних послуг.


Матулевич Олександр, переклад ЮТК

Вход на сайт

Задайте вопрос юристу

Нажмите на изображение, чтобы его изменить

Задайте вопрос прямо сейчас и получите быстрый ответ.

Срочная юридическая консультация, экспресс-анализ дела - 300 - 900 грн.

Viber 096-545-40-33

Telegram 096-545-40-33

[email protected]

simpleForm2
×