Вход/Регистрация

Юридические услуги. Дипломні, дисертації з права

Viber 096-545-40-33
Telegram 096-545-40-33, [email protected]


Среда, 12 Апрель 2017 18:34

Участь українських підприємств у зарубіжних тендерах - податковий і бухгалтерський облік

Оцените материал
(1 Голосовать)
Останнім часом у сфері зовнішньоекономічної діяльності все більшої популярності набувають тендери. Вітчизняних суб'єктів ЗЕД цікавить абсолютно все, що з ними пов'язано. Ми наводимо лист з характерними, що звучать у багатьох інших листах питаннями. Відповіді надав юрист, магістр права Ігор КІЗІМА
ПИТАННЯ: Наше підприємство отримало від великої іноземної фірми (м.Мінськ, Білорусь) запрошення для участі в тендері на закупівлю товарів. Для цього за умовами запрошуючої сторони ми повинні перерахувати на її закордонний рахунок 400 дол. США. Як правильно оформити цю операцію, а саме: які документи потрібні для перерахування цієї суми? Чи можна включити її до валових витрат і як відобразити в бухгалтерському обліку?

ВІДПОВІДЬ: Наша відповідь вилився в невелику консультацію, що стосується порядку обліку подібних витрат. З нею ви зараз і познайомитеся. Але перш скажімо, що в підприємницьких колах тендер відомий як метод (спосіб) укладення договору купівлі-продажу або підряду, при якому покупець (замовник) оголошує конкурс для продавців (постачальників) на товар (роботи, послуги) із заздалегідь визначеними характеристиками.

Для цього замовник розсилає можливим учасникам тендеру запрошення або оголошує про проведення тендеру через засоби масової інформації. Потім, отримавши від передбачуваних учасників згоду на участь в тендері, відправляє їм тендерну документацію. Причому за плату, тому що, як правило, фінансують тендер за рахунок претендентів, які бажають взяти в ньому участь. Замовник тендеру зараховує кошти на рахунок і використовує їх на оплату повідомлень в пресі, оренду приміщень, зв'язок, проведення переговорів, конференцій, переклад, розмноження документації і т. п.

Тому суму 400 частка. США, згадану в питанні читача, прийнято розглядати як плату за участь в тендері, зокрема, за тендерну документацію. Остання містить інформацію про реєстрацію тендера, умови і дату його проведення, про об'єкт тендера, критерії вибору його переможців, тендерному комітеті тощо. Все це допомагає потенційним продавцям (постачальникам) найбільш повно підготувати не тільки заявку на участь в тендері, а й саме тендерну пропозиція (оферту). Оформляють оферту у вигляді комплекту документів, які претендент подає тендерному комітету. Цей комплект містить, в тому числі, безпосередні умови виконання поставки (замовлення).

Організатор тендеру, отримавши від продавців (постачальників) пропозиції (оферти), вибирає і підписує контракт з тим з них, хто показав більш вигідні і цікаві умови поставки товару або розміщення замовлення. Як бачимо, підприємство платить гроші на тендерну документацію зовсім не дарма.

Далі звернемося до Інструкції про відкриття рахунків. Відповідно до неї юридичні особи - резиденти України можуть зі свого поточного рахунку в іноземній валюті здійснювати виплати і переклади в інвалюті, що не суперечать законодавству України. Останнє не забороняє українським суб'єктам госпдіяльності брати участь у всіляких зарубіжних тендерах. Значить, підприємство може перерахувати 400 дол. США, але тільки на підставі індивідуальної ліцензії НБУ, оскільки того вимагає п. 4 ст. 5 Декрету про валютне регулювання. Ця ж індивідуальна ліцензія буде підставою для покупки 400 дол. США, якщо на валютному рахунку учасника тендера немає потрібної суми. Про те, як отримати згадану ліцензію, нам розповість Положення про порядок видачі індліцензій. Підприємству потрібно звернутися в територіальне управління НБУ за місцем своєї держреєстрації та подати такі документи:

- заяву про видачу ліцензії із зазначенням мети перерахування інвалюти за кордон;

- нотаріально завірені копії свідоцтва про державну реєстрацію підприємства та установчих документів;

- нотаріально завірену копію довідки про реєстрацію в якості платника податків;

- довідку уповноваженого банку про номер і наявності коштів на валютному рахунку, з якого буде перерахована інвалюта, а також номер гривневого рахунку, використовуваного для покупки необхідної інвалюти на МБВРУ;

- обґрунтування перерахування інвалюти за кордон з копіями підтверджуючих документів. У нашому випадку це запрошення для участі в тендері і умови його проведення, які по п. 2.3 Положення про порядок видачі індліцензій повинні бути завірені підписом керівника та печаткою підприємства - учасника тендера. Якщо білоруська сторона надіслала вам запрошення і інші документи на своїй рідній мові, то вам доведеться для отримання ліцензії надати і їх нотаріально завірений переклад.

До речі, уповноважений банк не контролюватиме подібну інвалютну операцію. Адже розрахунки пов'язані не з торговим оборотом (оплатою товарів, робіт, послуг), а з поточними господарськими витратами підприємства.

Отже, ліцензія отримана, гроші перераховані на адресу іноземної фірми -організатор тендера. Прийшов час поговорити про відображення цих коштів у бухгалтерському та податковому обліку.

Податковий облік. На підставі пп. 5.2.1 Закону про прибуток платник податку має право включити до складу валових витрат (далі - ВР) суми будь-яких витрат, сплачених (нарахованих) у зв'язку з веденням своєї госпдіяльності. Оскільки витрати - інвалютні, підприємству потрібно визначити їх гривневий еквівалент. Відразу скажемо: пп. 7.3.2 Закону про прибуток говорить про витрати в інвалюті, понесених платником податку при придбанні товарів (робіт, послуг). А як нам уже відомо, тендерний внесок учасника має дещо іншу природу. Проте, крім вищезгаданого підпункту, іншого, що регулює інвалютні операції, в Законі про прибуток немає. Значить, слід скористатися його нормами і включити до ВВ балансову вартість інвалюти, перерахованої за участь в тендері.

Тепер кілька слів про те, як показати в податковому обліку вартість індивідуальної ліцензії НБУ, що дає тендерному внеску "зелене світло".


По-перше, платнику податків такий дозвільний документ обійдеться в 1020 грн., В тому числі ПДВ (послуга № 51 з Переліку послуг).

По-друге, витрати на індліцензію потраплять до ВР завдяки пп. 5.4.7 Закону про прибуток.

Бухгалтерський облік. Спочатку про суму тендерного внеску. Ми вважаємо, що подібні витрати правильніше співвідносити з витратами на збут (рахунок 93). Адже участь підприємства в тендері продиктовано насамперед бажанням реалізувати (збути) свою продукцію (товари).

Про індліцензіі скажімо так: цей дозвіл, що дозволяє разово перерахувати гроші за кордон. Більш того, законодавство класифікує видачу індліцензіі як послугу банку. Стало бути, її вартість треба відобразити в адміністративних витратах підприємства на рахунку 92 (п. 18 П (С) БО 16).

А тепер за доброю традицією розберемо на умовному числовому прикладі порядок відображення всіх вищерозглянутих операцій (див. Таблицю).

Приклад.

Підприємство "Колобок" отримало запрошення взяти участь в тендері. За тендерну документацію воно сплатило 400 дол. США (курс НБУ- 5,31 грн. / 1 дол. США, балансова вартість інвалюти - 2200 грн.), А за індліцензію на перерахування інвалюти за кордон - 1020 грн., В тому числі ПДВ .

Прочитано 724 раз

Вход на сайт

Запишитесь на консультацию

Нажмите на изображение, чтобы его изменить

×