Вход/Регистрация

Юридические услуги. Дипломні, дисертації з права

Viber 096-545-40-33
Telegram 096-545-40-33, [email protected]


Суббота, 03 Август 2013 19:38

Відеозйомка як спосіб впливу на судовий процес

Оцените материал
(1 Голосовать)
У відповідності зі ст.129 Конституції України одним з основних принципів правосуддя в Україні є гласність судового процесу та його повне фіксування технічними засобами.

Нові кодекси - цивільний процесуальний, кодекс адміністративного судочинства, кримінальний процесуальний кодекс містять в собі норми, які регламентують порядок відеозйомки судового процесу. Старий господарський процесуальний кодекс питання відеозйомки судового процесу не регламентує.

Суть норм, що регламентують питання відеозйомки, зводиться до наступного: здійснювати відеозйомку можна, але тільки з дозволу судді.

І в цьому якраз полягає проблема - судді не хочуть, щоб їх знімали на відеокамеру. У більшості випадків судді відмовляють у проведенні відеозйомки судового процесу. Це їх сильно дратує. Чому?

Причин тут багато. Одна з, на якій хочу зупинитися, - корумпованість суддів. Корумпований суддя, як і будь-який інший корумпований чиновник, боїться розголосу. Можна сказати, що це чи не єдине чого він боїться.

Досить часто зустрічається явище в судах, коли одна зі сторін процесу заявляє клопотання про проведення відеозйомки, бо знає або здогадується, що друга сторона вже підкупила суддю. І за допомогою додання судовому процесу розголосу намагається вплинути на суддю, тобто не дати йому прийняти незаконне рішення.

Багато хто може заперечити, що часто учасники процесу використовують відеокамеру як спосіб тиску на суддю. Так, дійсно, деякі особи таким чином намагаються вплинути на судовий процес. Але думаю, що в даному випадку можна говорити тільки про можливість впливати на судовий процес, а не про тиск на суддю. На мій погляд, це різні речі.

Судді взагалі будь-яке заперечення або контроль їх дій можуть кваліфікувати як тиск на правосуддя. У деяких випадках навіть скарги на суддю розцінюються як тиск на нього.

Відеозйомка судового процесу - це цілком законна дія учасника процесу або будь-якого присутнього в судовому засіданні.

А що робити, якщо суддя дійсно веде себе по-хамськи? Заявлені йому відводи не задовольняє. Що залишається робити, якщо друга сторона має можливість підкупити всі судові інстанції, аж до вищої? Або хтось може сказати, що таких ситуацій не буває?

Розголос судового процесу звичайно не панацея. Яскравий тому приклад кримінальна справа Тимошенко. Що не висвітлювали - все одно посадили.

Але погодьтеся, що «на місцевому рівні» відеокамера може трохи поміняти хід судового процесу. На камеру суддя веде себе набагато стриманіше, чітко дотримується процесуальних норм, мантію навіть одягне. І якщо ще не встиг взяти хабар, то вже навряд чи візьме.

Відразу обмовлюся, що вищесказане не має відношення до чесних суддів. Такі теж є.

І все ж кожен сам має вирішувати, чи варто загострювати судовий процес наявністю відеокамери. Або, не дивлячись ні на що, варто покластися на чесність і справедливість судді? Однозначну відповідь ми отримуємо, як правило, після оголошення рішення.

Вадим Семенов
адвокат
, переклад ЮТК

Вход на сайт

Запишитесь на консультацию

Нажмите на изображение, чтобы его изменить

×