Вход/Регистрация

Юридические услуги. Дипломні, дисертації з права

Viber 096-545-40-33
Telegram 096-545-40-33, [email protected]


Пятница, 25 Июль 2014 13:25

Правові нюанси спадкування бізнесу

Оцените материал
(0 голосов)
Під спадкуванням ст. 1216 Цивільного кодексу розуміє перехід прав та обов'язків померлої фізичної особи до інших осіб - спадкоємців. Цивільне законодавство передбачає спадкування за законом і за заповітом.
Перехід всіх прав і обов'язків від спадкодавця до спадкоємця підтверджується свідоцтвом про право на спадщину. Для прийняття спадщини законодавець відводить спадкоємцям півроку з дня відкриття спадщини, тобто з дня смерті спадкодавця. За 6 місяців особи, які претендують на спадщину, повинні звернутися до нотаріуса, підтвердити своє право спадкування, при необхідності зібрати потрібні документи, а іноді й докази. У цей час визначається майно, яке увійде в спадкову масу.

Якщо спадкоємець пропустить термін прийняття спадщини, він втрачає право спадкування. Однак у нього завжди є можливість цей термін відновити, вступивши в права спадкування, якщо інші спадкоємці висловлять на це свою згоду, або звернутися до суду і довести, що він пропустив строк набрання спадкування з поважних причин.
Якщо у складі спадщини є нерухоме майно, спадкоємець, який прийняв спадщину, в обов'язковому порядку повинен звернутися до нотаріуса за видачею йому свідоцтва про право на спадщину на це майно. Якщо спадщину прийняли кілька людей, свідоцтво видається кожному з них із зазначенням імен і частин у спадщині інших спадкоємців.Свідоцтво, видане на майно, право власності на яке виникає з моменту державної реєстрації, також має бути зареєстровано.

Спадкування бізнесу: стандартні перешкоди

Успадкувати всі права на бізнес-активи - завдання не з легких. Не виключено, що цією ситуацією можуть скористатися конкуренти, які спробують усіма можливими способами дезорганізувати діяльність фірми і затягнути процес вступу в право успадкування. Бізнес можуть спробувати і зовсім відібрати. Всі ці рухи, в кращому разі, можуть призвести до зниження вартості активів компанії і насторожити інвесторів. Для захисту та збереження бізнесу спадкоємцям необхідно мати повний список майна, яке належало спадкодавцеві, щоб, будучи в курсі подій, не витрачаючи час на пошуки, відразу взяти справу під жорсткий контроль. Інакше щось, що належало спадкодавцеві, може піти з їх рук  більш заповзятливим людям.

Разом з тим, варто зазначити, що в спадковому праві правило "порятунок потопаючих - справа рук самих потопаючих" не є найголовнішим. Щоб спадкоємці отримали належне їм, багато правильних і хороших речей необхідно зробити спадкодавцеві. Саме йому варто визначити чіткий перелік наявного у нього майна. Якщо спадкоємці не знають складу цього майна, вони можуть звернутися до нотаріуса, який має право посилати офіційні запити в різні структури. Підприємець також повинен потурбуватися про те, щоб всі правовстановлюючі та інші необхідні документи відповідали законодавству, інакше успадковувати буде нічого. Необхідно розібратися з тим, кому і що в компанії належить на праві власності. Активи бажано легалізувати.

Питання підбору порядного нотаріуса та керуючого на час шестимісячного "простою" також важливий. Як вже було сказано, спадкоємцям, незважаючи на відведений законом піврічний термін, коли спадкова маса практично "висить" у повітрі і, по суті, не належить нікому, варто бути в курсі подій.

За півроку, відведені для прийняття спадщини, співвласники, партнери, конкуренти можуть спробувати захопити контроль над підприємством або погіршити хід його справ. При бажанні за такий період часу можна провести всі дії для доведення підприємства до стану банкрутства.

Як відомо, саме нотаріус зобов'язаний приймати всі необхідні заходи для охорони спадкового майна і управління ним. Згідно зі ст. 1285 Цивільного кодексу, якщо у складі спадщини є майно, яке потребує утримання, догляду, здійснення інших фактичних чи юридичних дій для підтримання його в належному стані, нотаріус (а в населених пунктах, де немає нотаріуса, - відповідний орган місцевого самоврядування) повинен укласти договір на управління спадщиною з іншою особою. Цей договір регулюється гл. 70 Цивільного кодексу. Проте варто відзначити, що нотаріус - особа як би матеріально не зацікавлена, а от обличчя, з яким він може укласти подібний договір, володіючи необмеженими повноваженнями, теж може наробити купу капостей. Тому спадкодавцеві краще в заповіті спочатку призначити "душоприказника", який прийме заходи з охорони і управління майном до того моменту, як спадкоємці вступлять у свої права, і буде діяти в їхніх інтересах відповідно до вказівок заповідача.

Якщо спадкоємцями є особи з неповною цивільною дієздатністю (неповнолітні, недієздатні та обмежено дієздатні), їх батькам, опікунам або піклувальникам краще передати ведення бізнесу в довірче управління професійному учаснику ринку, який за певну плату буде зобов'язаний діяти в інтересах спадкоємця.

Хто має право на спадщину

Суб'єкт підприємницької діяльності має право заповісти своє майно будь-якій фізичній та юридичній особі. Однак варто мати на увазі, що ст. 1241 Цивільного кодексу трохи обмежує таку волю. Неповнолітнім дітям, повнолітнім, але непрацездатним дітям, подружжю і батькам не варто хвилюватися про те, що бізнес їхнього померлого родича дістанеться коханці. Спадкодавець не може позбавити їх спадщини, навіть якщо зробить про це спеціальному застереження у заповіті, оскільки згадані вище особи повинні отримати половину частки, яка належала б кожному з них при спадкуванні за законом. Крім того, не варто забувати, що, хоч компанія була зареєстрована, наприклад, на померлого чоловіка, його вдова, швидше за все, зможе претендувати як мінімум на половину бізнесу, незважаючи на наявність заповіту, якщо компанія була "нажите" під час шлюбу.

Як стати спадкоємцем

Не варто забувати, що, наслідуючи бізнес, спадкоємці отримують не тільки гроші і прибуток, але і всі договірні, боргові та інші зобов'язання, якими це підприємство було пов'язано до дня смерті спадкодавця. Вступ у право спадкування і подальше ведення підприємством - дуже відповідальна справа.

Отримавши після закінчення 6 місяців свідоцтво про право на спадщину, спадкоємець набуває право спадкування. З цього моменту він може розпоряджатися тим, що отримав. Однак для цього необхідно звернутися до державного реєстратора із заявою на перереєстрацію власника компанії, яким тепер є спадкоємець (чи спадкоємці). Крім того, якщо підприємство знаходиться на орендованій площі, необхідно переукласти договір оренди. Після отримання свідоцтва про перереєстрацію підприємства потрібно звернутися в банк і надати йому нові правовстановлюючі документи. Якщо новий власник стає одночасно і керівником підприємства, необхідно спочатку нотаріально засвідчити нову картку з підписом і також надати її в банк. Також потрібно отримати довідку з органів статистики, де буде вказано новий керівник підприємства. Про призначення нового директора необхідно сповістити податкову.

Більше труднощів може виникнути при спадкуванні частин у Товаристві з обмеженою відповідальністю, коли спадкодавець був не єдиним власником компанії.

У багатьох статутах ТОВ закріплено, що перехід і розподіл частини до нового учасника, в т. ч. і в порядку спадкування, допускаються лише за згодою інших учасників товариства. У цьому випадку необхідно отримати згоду кожного учасника про включення спадкоємця до складу членів суспільства.

Тільки після того, як спадкоємець отримає це згоду, яке повинно бути закріплено у формі протоколу загальних зборів, він придбає в порядку спадкоємного правонаступництва статус учасника товариства з відповідними обов'язками і правами. Якщо ж хоча б один учасник ТОВ не погодиться на вступ спадкоємця в суспільство, воно має виплатити вартість його частки в статутному капіталі або видати на цю суму майно в натурі, і розпрощатися з ним назавжди.

Вход на сайт

Запишитесь на консультацию

Нажмите на изображение, чтобы его изменить

×