Вход/Регистрация

Юридические услуги. Дипломні, дисертації з права

Viber 096-545-40-33
Telegram 096-545-40-33, [email protected]


Понедельник, 24 Декабрь 2012 02:01

Об установлении факта принятия наследства и признании права собственности на квартиру

Оцените материал
(6 голосов)

Истица ОСОБА_1 обратилась в суд с иском к ответчицы ОСОБА_2 об установлении факта принятия наследства и признании права собственности на квартиру, мотивируя свои требования тем, что 07.06.1985 года ее отец ОСОБА_3 и ОСОБА_4 заключили брак. В 1984 году ОСОБА_4 была передана в пользование кооперативная квартира АДРЕСА_1.

РІШЕННЯ

іменем України

12.06.2012

Деснянський районний суд м. Києва в складі:

головуючого - судді - ЛІСОВСЬКОЇ О.В.

при секретарі                         - Пархоменко Л.О.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Києві цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2, третя особа: Житлово-будівельний кооператив "Октава-3", про встановлення факту прийняття спадщини та визнання права власності, -

ВСТАНОВИВ:

          Позивачка ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом до відповідачки ОСОБА_2 про встановлення факту прийняття спадщини та визнання права власності на квартиру, мотивуючи свої вимоги тим, що 07.06.1985 року її батько ОСОБА_3 та ОСОБА_4 уклали шлюб. В 1984 році ОСОБА_4 була надана в користування кооперативна квартира АДРЕСА_1. В подальшому в 1992 році ОСОБА_4 повністю сплатила пай за квартиру, у зв"язку з чим набула право власності. Таким чином, вказана квартира є спільним майном її батька та ОСОБА_4 ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_4 померла, після її смерті відкрилась спадщина на вищевказану квартиру. Її батько, який був єдиним спадкоємцем, юридично прийняття спадщини не оформив, однак фактично прийняв спадщину, так постійно проживав в квартирі та нею користувався. ІНФОРМАЦІЯ_2 батько позивачки ОСОБА_3 помер. Після його смерті відкрилась спадщина на спадкове майно у вигляді квартири АДРЕСА_1. Спадкоємцями після його смерті є його рідні діти: позивачка ОСОБА_1 та відповідачка ОСОБА_2 До нотаріальної контори із заявою про прийняття спадщини вони не зверталися, але позивачка фактично прийняла спадщину, оскільки користується квартирою, сплачує квартплату та комунальні послуги, підтримує квартиру у нормальному стані. Відповідачка на дану квартиру не претендує, не заперечує проти оформлення права власності на позивачку. Оскільки без оформлення права власності вона не може належним чином володіти та користуватися майно, вимушена звернутися до суду з даним позовом. Позивачка просить суд встановити факт прийняття нею спадщини у вигляді квартири АДРЕСА_1, що відкрилася після смерті її батька ОСОБА_3, а також визнати за нею право власності в порядку спадкування на квартиру АДРЕСА_1.

          В судовому засіданні позивачка та її представник повністю підтримали позовні вимоги, просили їх задовольнити в повному обсязі, встановити факт прийняття позивачкою спадщини у вигляді квартири АДРЕСА_1, що відкрилася після смерті її батька ОСОБА_3, а також визнати за позивачкою право власності в порядку спадкування на квартиру АДРЕСА_1.

          Відповідачка ОСОБА_2 в судове засідання не з"явилася, про день, час та місце розгляду справи повідомлена належним чином, подала до суду заяву, в якій просить розглядати справу у її відсутність, а також визнає повністю позовні вимоги. Суд вважає можливим розглядати справу у відсутність відповідачки, за наявних у справі матеріалів.

          Представник третьої особи - ЖБК "Октава-3" - на початку судового розгляду просила вирішити справу відповідно до вимог діючого законодавства. В подальшому представник в судове засідання не з"явилася, про день, час та місце розгляду справи повідомлена належним чином, про причини неявки не повідомила. Суд вважає можливим розглядати справу у відсутність представника, за наявних у справі матеріалів.

          Вислухавши пояснення позивачки, її представника, представника третьої особи, допитавши свідків, вивчивши письмові матеріали справи, суд приходить до висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 підлягають задоволенню в повному обсязі з наступних підстав.

          Судом встановлено, що 07.06.1985 року батько позивачки ОСОБА_3 уклав шлюб з ОСОБА_4, що підтверджується свідоцтвом про шлюб (а.с.6).

          В 1984 році ОСОБА_4 отримала кооперативну квартиру АДРЕСА_1, згідно ордеру від 27.07.1984 року (а.с.16).

          В 1992 році пай за вказану квартиру був повністю сплачений, що підтверджується довідкою ЖБК (а.с.17), у зв"язку з чим ОСОБА_4 фактично набула права власності на квартиру АДРЕСА_1.

          ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_4 померла, що підтверджується свідоцтвом про смерть (а.с.7).

          Після її смерті відкрилась спадщина у вигляді квартири АДРЕСА_1.

          Як було встановлено при розгляді справи, під час життя 23.08.1994 року ОСОБА_4 склала заповіт на ім"я ОСОБА_5 02.07.1998 року, після смерті ОСОБА_4, була заведена спадкова справа, але до цього часу спадщину ніхто не прийняв, свідоцтво про право на спадщину за законом або за заповітом не видавалось, що підтверджується листом П"ятнадцятої Київської державної нотаріальної контори та витягом з реєстру (а.с.82-83).

          Чоловік померлої ОСОБА_3 юридично також прийняття спадщини не оформив, однак фактично прийняв спадщину у вигляді квартири АДРЕСА_1, постійно проживав у вказаній квартирі, сплачував квартплату та комунальні послуги, що підтверджується відповідними довідками (а.с.18-20) та пояснення голови ЖБК в судовому засіданні.

          

          ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_3, який є батьком позивачки та відповідачки, помер, що підтверджується свідоцтвом про смерть (а.с.8).

          Після його смерті спадкоємцями першої черги є його діти - позивачка ОСОБА_1 та відповідачка ОСОБА_2, що підтверджується свідоцтвами про їх народження (а.с.12, 14).

          Однак після смерті ОСОБА_3 ніхто із його спадкоємців з заявами про прийняття спадщини не зверталися, але позивачка ОСОБА_1 фактично прийняла спадщину після смерті батька у вигляді квартири АДРЕСА_1, оскільки постійно користувалася квартирою, сплачувала квартплату та комунальні послуги, підтримувала квартиру у нормальному стані.

          Даний факт повністю знайшов своє підтвердження в судовому засіданні, був доведений належними письмовими доказами, а саме: квитанціями про сплату квартплати та комунальних послуг (а.с.21-45); актом ЖБК від 25.02.2012 року (а.с.46); особовим рахунком по квартирі (а.с.62-67).

          Також даний факт був підтверджений допитаними в судовому засіданні свідками ОСОБА_6 та ОСОБА_7, які пояснили, що всі витрати по утриманню квартири несе після смерті батька ОСОБА_1, робила в квартирі ремонт, сплачує квартплату та комунальні послуги.

          Відповідно до ст. 328 ЦК України право власності набувається на підставах, що не заборонені законом, зокрема із правочинів. Право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом.

          Відповідно до вимог ст. 1217 ЦК України спадкування здійснюється за заповітом або за законом.

          Згідно із ст. 1261 ЦК України у першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, у тому числі зачаті за життя спадкодавця та народжені після його смерті, той з подружжя, який його пережив, та батьки.

          Відповідно до вимог ч.1, 2 ст. 1268 ЦК України спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її. Не допускається прийняття спдащини з умовою чи із застереженням.

          Згідно із ч. 1 ст. 1270 ЦК України для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.

          Частинами 1, 3 статті 1296 ЦК України передбачено, що спадкоємець, який прийняв спадщину, може одержати свідоцтво про право на спадщину. Відсутність свідоцтва про право на спадщину не позбавляє спадкоємця права на спадщину.

          Відповідно до ч. 2 ст. 1223 у разі відсутності заповіту, визнання його недійсним, неприйняття спадщини або відмови від її прийняття спадкоємцями за заповітом, а також у разі неохоплення заповітом усієї спадщини право на спадкування за законом одержують особи, визначені у статтях 1261-1265 цього Кодексу.

         

          Як встановлено судом, позивачка ОСОБА_1 фактично прийняла спадщину у вигляді квартири АДРЕСА_1 після смерті свого батька ОСОБА_3, який також фактично прийняв спадщину після смерті своєї дружини ОСОБА_4

          Таким чином, суд вважає, що є всі підставі для задоволення позовних вимог ОСОБА_1 в повному обсязі, оскільки вони є підставними та обгрунтованими.

          Відповідно до вимог ст. 88 ЦПК України з відповідачки ОСОБА_2 на користь позивачки підлягають стягненню витрати по сплаті судового збору в сумі 3.219 грн.

          На підставі викладеного, керуючись ст. 10, 15, 60, 88, 212-215, 256-259 ЦПК України, ст. 328, 1217, 1223, 1261, 1267, 1268, 1270, 1296 ЦК України, -

ВИРІШИВ:

          Позовні вимоги ОСОБА_1 задовольнити.

          Встановити факт прийняття ОСОБА_1 спадщини у вигляді квартири АДРЕСА_1 після смерті її батька ОСОБА_3, який помер ІНФОРМАЦІЯ_2.

          Визнати за ОСОБА_1 право власності на квартиру АДРЕСА_1 в порядку спадкування за законом після смерті її батька ОСОБА_3, який помер ІНФОРМАЦІЯ_2.

Рішення може бути оскаржено до Апеляційного суду м. Києва через Деснянський районний суд м. Києва протягом десяти днів з дня проголошення.

          Головуючий:

РЕШЕНИЕ
именем Украины
12.06.2012
Деснянский районный суд г. Киева в составе:
председательствующего - судьи - Лисовский А.В.
при секретаре - Пархоменко Л.А.
рассмотрев в открытом судебном заседании в г. Киеве гражданское дело по иску ОСОБА_1 к ОСОБА_2, третье лицо: Жилищно-строительный кооператив "Октава-3", об установлении факта принятия наследства и признании права собственности, -
УСТАНОВИЛ:
          Истица ОСОБА_1 обратилась в суд с иском к ответчицы ОСОБА_2 об установлении факта принятия наследства и признании права собственности на квартиру, мотивируя свои требования тем, что 07.06.1985 года ее отец ОСОБА_3 и ОСОБА_4 заключили брак. В 1984 году ОСОБА_4 была передана в пользование кооперативная квартира АДРЕСА_1. В дальнейшем в 1992 году ОСОБА_4 полностью оплатила пай за квартиру, в зв "язку с чем приобрело право собственности. Таким образом, указанная квартира является общим имуществом ее отца и ОСОБА_4 ИНФОРМАЦИЯ_1 ОСОБА_4 умерла, после ее смерти открылось наследство на вышеуказанную квартиру. Ее отец, который был единственным наследником, юридически принятия наследства не оформил, однако фактически принял наследство, так проживал в квартире и ею пользовался. ИНФОРМАЦИЯ_2 отец истицы ОСОБА_3 умер. После его смерти открылось наследство на наследственное имущество в виде квартиры АДРЕСА_1. Наследниками после его смерти является его родные дети: истица ОСОБА_1 и ответчица ОСОБА_2 В нотариальную контору с заявлением о принятии наследства они не обращались, но истица фактически приняла наследство, поскольку пользуется квартирой, платит квартплату и коммунальные услуги, поддерживает квартиру в нормальном состоянии. Ответчица на эту квартиру не претендует, не возражает против оформления права собственности на истицы. Поскольку без оформления права собственности она не может должным образом владеть и пользоваться имущество, вынуждена обратиться в суд с данным иском. Истица просит суд установить факт принятия ею наследства в виде квартиры АДРЕСА_1, открывшейся после смерти ее отца ОСОБА_3, а также признать за ней право собственности в порядке наследования на квартиру АДРЕСА_1.
          В судебном заседании истица и ее представитель полностью поддержали исковые требования, просили их удовлетворить в полном объеме, установить факт принятия истицей наследства в виде квартиры АДРЕСА_1, открывшейся после смерти ее отца ОСОБА_3, а также признать за истицей право собственности в порядке наследования на квартиру АДРЕСА_1 .
          Ответчица ОСОБА_2 в судебное заседание не "появилась, о дне, времени и месте рассмотрения дела уведомлена должным образом, подала в суд заявление, в котором просит рассматривать дело в ее отсутствие, а также признает полностью исковые требования. Суд считает возможным рассматривать дело в отсутствие ответчицы, при имеющихся в деле материалов.
          Представитель третьего лица - ЖСК "Октава-3" - в начале судебного разбирательства просила решить дело в соответствии с требованиями действующего законодательства. В дальнейшем представитель в судебное заседание не "появилась, о дне, времени и месте рассмотрения дела уведомлена должным образом, о причинах неявки не сообщила. Суд считает возможным рассматривать дело в отсутствие представителя, при имеющихся в деле материалов.
          Выслушав объяснения истца, его представителя, представителя третьего лица, допросив свидетелей, изучив письменные материалы дела, суд приходит к выводу, что исковые требования ОСОБА_1 подлежат удовлетворению в полном объеме по следующим основаниям.
          Судом установлено, что 07.06.1985 года отец истицы ОСОБА_3 заключил брак с ОСОБА_4, что подтверждается свидетельством о браке (а.с.6).
          В 1984 году ОСОБА_4 получила кооперативную квартиру АДРЕСА_1, согласно ордеру от 27.07.1984 года (а.с.16).
          В 1992 году пай за указанную квартиру был полностью оплачен, что подтверждается справкой ЖСК (а.с.17), в зв "язку с чем ОСОБА_4 фактически приобрела права собственности на квартиру АДРЕСА_1.
          ИНФОРМАЦИЯ_1 ОСОБА_4 умерла, что подтверждается свидетельством о смерти (а.с.7).
          После ее смерти открылось наследство в виде квартиры АДРЕСА_1.
          Как было установлено при рассмотрении дела, при жизни 23.08.1994 года ОСОБА_4 составила завещание на имя "я ОСОБА_5 02.07.1998 года, после смерти ОСОБА_4, было заведено наследственное дело, но до сих пор наследство никто не принял, свидетельство о праве на наследство по закону или по завещанию не казалось, что подтверждается письмом П "пятнадцатой Киевской государственной нотариальной конторы и выпиской из реестра (а.с.82-83).
          Муж умершей ОСОБА_3 юридически также принятия наследства не оформил, однако фактически принял наследство в виде квартиры АДРЕСА_1, проживал в указанной квартире, платил квартплату и коммунальные услуги, что подтверждается соответствующими справками (а.с.18-20) и объяснения председателя ЖСК в судебном заседании.
           
          ИНФОРМАЦИЯ_2 ОСОБА_3, который является отцом истицы и ответчика, умер, что подтверждается свидетельством о смерти (а.с.8).
          После его смерти наследниками первой очереди являются его дети - истица ОСОБА_1 и ответчица ОСОБА_2, что подтверждается свидетельствами об их рождении (а.с.12, 14).
          Однако после смерти ОСОБА_3 никто из его наследников с заявлениями о принятии наследства не обращались, но истица ОСОБА_1 фактически приняла наследство после смерти отца в виде квартиры АДРЕСА_1, поскольку постоянно пользовалась квартирой, платила квартплату и коммунальные услуги, поддерживала квартиру в нормальном состоянии.
          Данный факт полностью нашел свое подтверждение в судебном заседании, был доведен надлежащими письменными доказательствами, а именно: квитанциями об уплате квартплаты и коммунальных услуг (а.с.21-45); актом ЖСК от 25.02.2012 года (а.с.46) ; лицевому счету по квартире (а.с.62-67).
          Также данный факт был подтвержден допрошенными в судебном заседании свидетелями ОСОБА_6 и ОСОБА_7, которые объяснили, что все расходы по содержанию квартиры несет после смерти отца ОСОБА_1, делала в квартире ремонт, платит квартплату и коммунальные услуги.
          Согласно ст. 328 ГК Украины право собственности приобретается на основаниях, не запрещенных законом, в частности из сделок. Право собственности считается приобретенным правомерно, если иное прямо не вытекает из закона или незаконность приобретения права собственности не установлена судом.
          Соответствии с требованиями ст. 1217 ГК Украины наследование осуществляется по завещанию или по закону.
          Согласно ст. 1261 ГК Украины в первую очередь право на наследование по закону имеют дети наследодателя, в том числе зачатые при жизни наследодателя и родившиеся после его смерти, тот из супругов, который его пережил, и родители.
          Согласно требованиям ч.1, 2 ст. 1268 ГК Украины наследник по завещанию или по закону имеет право принять наследство или не принять его. Не допускается принятие спдащины с условием или с оговоркой.
          Согласно ч. 1 ст. 1270 ГК Украины для принятия наследства устанавливается срок в шесть месяцев, который начинается со времени открытия наследства.
          Частями 1, 3 статьи 1296 ГК Украины предусмотрено, что наследник, принявший наследство, может получить свидетельство о праве на наследство. Отсутствие свидетельства о праве на наследство не лишает наследника права на наследство.
          Согласно ч. 2 ст. 1223 в случае отсутствия завещания, признания его недействительным, непринятия наследства или отказа от его принятия наследниками по завещанию, а также в случае неохвата завещанием всего наследства право на наследование по закону получают лица, определенные в статьях 1261-1265 настоящего Кодекса.
          
          Как установлено судом, истица ОСОБА_1 фактически приняла наследство в виде квартиры АДРЕСА_1 после смерти своего отца ОСОБА_3, который также фактически принял наследство после смерти своей жены ОСОБА_4
          Таким образом, суд считает, что есть все основания для удовлетворения исковых требований ОСОБА_1 в полном объеме, поскольку они являются подставными и обоснованными.
          Соответствии с требованиями ст. 88 ГПК Украины с ответчика ОСОБА_2 в пользу истицы подлежат взысканию расходы по уплате судебного сбора в сумме 3.219 грн.
          На основании изложенного, руководствуясь ст. 10, 15, 60, 88, 212-215, 256-259 ГПК Украины, ст. 328, 1217, 1223, 1261, 1267, 1268, 1270, 1296 ГК Украины, -
РЕШИЛ:
          Исковые требования ОСОБА_1 удовлетворить.
          Установить факт принятия ОСОБА_1 наследства в виде квартиры АДРЕСА_1 после смерти ее отца ОСОБА_3, который умер ИНФОРМАЦИЯ_2.
          Признать ОСОБА_1 право собственности на квартиру АДРЕСА_1 в порядке наследования по закону после смерти ее отца ОСОБА_3, который умер ИНФОРМАЦИЯ_2.
Решение может быть обжаловано в Апелляционный суд г. Киева через Печерский районный суд Киева в течение десяти дней со дня провозглашения.
          Председательствующий:

Вход на сайт

Запишитесь на консультацию

Нажмите на изображение, чтобы его изменить

×