Вход/Регистрация

Юридические услуги. Дипломні, дисертації з права

Viber 096-545-40-33
Telegram 096-545-40-33, [email protected]


Пятница, 28 Июнь 2013 09:19

Про усунення від права на спадкування та визнання права на спадкування у Подільському районному суді м.Києва

Оцените материал
(1 Голосовать)

Статтею 1224 ЦК України визначено вичерпний перелік підстав, коли спадкоємець може бути усунутий від спадкування. Протягом всього часу розгляду справи в суді, стороною позивача, в порушення вимог ст. ст. 57 - 60 ЦПК України, не було надано жодного належного і допустимого доказу, в обґрунтування вимог, щодо усунення відповідача від спадкування після смерті свого чоловіка.

Справа №  2-5212/11

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

          

          29 травня 2012 року року     Подільський районний суд м. Києва в складі:

 

головуючого -                                                   судді Гребенюк В.В.,

при секретарі -                                                   Литовченко Д.О.,

 

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Києві цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2, третя особа - Міністерство юстиції України в особі Чотирнадцятої київської державної нотаріальної контори, про усунення від спадкування та визнання права на спадкування, -

ВСТАНОВИВ:

 

ОСОБА_1 (надалі за текстом - позивач) звернулася до суду з позовом до ОСОБА_2 (надалі за текстом - відповідач), третя особа - Міністерство юстиції України в особі Чотирнадцятої київської державної нотаріальної контори (надалі за текстом - третя особа), про усунення від права на спадкування та визнання права на спадкування.

Зазначила, що ІНФОРМАЦІЯ_6 помер ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1. Після його смерті третьою особою відкрито спадщину та заведено спадкову справу № 399/11. Спадкоємцями за законом є онуки померлого - ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_2 та ОСОБА_5, ІНФОРМАЦІЯ_3. На час відкриття спадщини після ОСОБА_3, його син - чоловік позивача ОСОБА_6, трагічно загинув.

Позивач 04.10.2011 року подала до третьої особи по справі заяву про прийняття спадщини, при цьому стало відомо про прийняття спадщини 29.07.2011 року відповідачем по справі. Відповідач спонукала померлого ОСОБА_3 до вживання алкогольних напоїв, шляхом регулярного купування спиртного, а причиною смерті ОСОБА_3 є цироз печінки.

Враховуючи вищевикладені обставини, посилаючись на ч. 1 ст. 1224 ЦК України, позивач просила усунути відповідача від права на спадкування та визнати її неповнолітніх дітей єдиними спадкоємицями за законом за правом представлення, після смерті їхнього діда ОСОБА_3, в зв'язку з чим звернулася з позовною заявою до суду.

Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав в повному обсязі, просив їх задовольнити, позивач та її представник в судове засідання 29.05.2012 року не з'явились, від представника позивача надійшла заява про перенесення розгляду справи на іншу дату, ознайомившись зі змістом поданої заяви, до якої жодного доказу участі представника позивача в інших судових засіданнях долучено не було (а.с. 97), суд прийшов до висновку про відсутність правових підстав для її задоволення та можливість розгляду справи за відсутності позивача та її представника на підставі наявних в справі доказів. До такого висновку суд дійшов зокрема і тому, що в судове засідання 01.02.2012 року, представник позивача з'явився без документа, що посвідчує його особу, в судовому засіданні 15.03.2012 року представник позивача не надав суду належних доказів на підтвердження своїх повноважень, що, на думку суду, свідчить про низьку якість підготовки представника позивача до судових засідань.

Відповідно до ст. 157 ЦПК України суд розглядає справи протягом розумного строку, але не більше двох місяців з дня відкриття провадження у справі, а справи про поновлення на роботі, про стягнення аліментів - одного місяця. У виняткових випадках за клопотанням сторони, з урахуванням особливостей розгляду справи, суд ухвалою може подовжити розгляд справи, але не більш як на один місяць.

Справа перебуває в провадженні суду з 12.12.2011 року, неявка позивача та її представника в судові засідання перешкоджає розгляду справи по суті та, на думку суду, свідчить про свідоме затягування розгляду справи, що є порушенням ч. 3 ст.27 ЦПК України, згідно якої особи, які беруть участь у справі, зобов'язані добросовісно здійснювати свої процесуальні права і виконувати процесуальні обов'язки.

Представник відповідача в судовому засіданні проти задоволення позову заперечувала, надала до суду письмові заперечення, до початку судового засідання 29.05.2012 року представник відповідача надала до суду заяву про розгляд справи за її відсутності (а.с. 98). У запереченнях відповідача зазначено, що померлого ОСОБА_3 знає з 2000 року. Утворила з ним сім'ю і перебували в фактичних шлюбних відносинах та проживали разом. Стан здоров'я померлого ОСОБА_3 погіршився і 04.07.2011 року його забрали у лікарню де він ІНФОРМАЦІЯ_6 помер. Спиртних напоїв не купувала та не приносила та в її діях не було умислу на позбавлення життя померлого ОСОБА_3, крім того вказала, що правомірно подала заяву про прийняття спадщини до третьої особи, як дружина померлого ОСОБА_3, з яким перебувала у зареєстрованому шлюбі (а.с. 72-74).

Третя особа по справі подала до суду клопотання про розгляд справи без участі їхнього представника (а.с. 48 - 49), чотирнадцята київська державна нотаріальна контора надала до суду копію спадкової справи (а.с. 50 - 68).

Суд, заслухавши пояснення представників сторін, розглянувши подані сторонами документи, повно і всебічно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, вважає, що позов не підлягає задоволенню з наступних підстав.

У відповідності до вимог ч. 1 ст. 1220 ЦК України спадщина відкривається внаслідок смерті особи або оголошення її померлою.

Як вбачається з матеріалів справи і це встановлено судом, що ОСОБА_3 помер ІНФОРМАЦІЯ_6 у віці 62 років (а.с. 41), після смерті якого відкрилась спадщина, чотирнадцятою київською державною нотаріальною конторою заведено спадкову справу № 399/11 (а.с. 51 - 68).

У відповідності до вимог ч. 1 ст. 1220 ЦК України спадщина відкривається внаслідок смерті особи або оголошення її померлою.

Згідно ч. 1 ст. 1222 ЦК України спадкоємцями за заповітом і за законом можуть бути фізичні особи, які є живими на час відкриття спадщини, а також особи, які були зачаті за життя спадкодавця і народжені живими після відкриття спадщини.

У першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, у тому числі зачаті за життя спадкодавця та народжені після його смерті, той з подружжя, який його пережив, та батьки (ч. 1 ст. 1261 ЦК України).

Судом достовірно встановлено, що з 12 листопада 2010 року відповідач та померлий ОСОБА_3 перебували у зареєстрованому шлюбі, що підтверджено свідоцтвом про шлюб виданого відділом реєстрації актів цивільного стану Подільського районного управління юстиції до дня смерті чоловіка відповідачки (а.с. 55).

До чотирнадцятої київської державної нотаріальної контори 29.07.2011 року надійшла заява про прийняття спадщини від відповідача про прийняття спадщини (а.с. 52).

За наданою інформацією Комунального підприємства "Київське міське бюро технічної інвентаризації та реєстрації права власності на об'єкти нерухомого майна" за померлим ОСОБА_3 зареєстровано на підставі свідоцтва про право на житло, виданого 06.11.2006 року за розпорядженням № 1066, право власності на квартиру АДРЕСА_1 (а.с. 57, 58).

Згідно із довідкою Київського заводу «Генератор» від 03.08.2011 року № 733 померлий ОСОБА_3 був зареєстрований та проживав один у квартирі АДРЕСА_1 (а.с. 54).

Відповідно до свідоцтва про народження померлий ОСОБА_3 мав сина - ОСОБА_6, ІНФОРМАЦІЯ_5 (а.с. 60).

ОСОБА_6 був одружений з ОСОБА_1, що є позивачкою по справі, що підтверджено свідоцтвом про одруження (а.с. 61).

Від даного шлюбу вони мали двох дітей: ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_2 та ОСОБА_5, ІНФОРМАЦІЯ_3, що підтверджується свідоцтвами про народження (а.с. 62 - 63).

У відповідності до свідоцтва про смерть від 09.06.2008 року виданого відділом реєстрації смерті м. Києві, ОСОБА_7 помер ІНФОРМАЦІЯ_7 (а.с. 59).

04.10.2011 року позивач подала до чотирнадцятої київської державної нотаріальної контори заяву про прийняття спадщини від імені своїх малолітніх дочок (а.с. 64).

15.12.2011 року ОСОБА_8 до чотирнадцятої київської державної нотаріальної контори було подано заяву про прийняття спадщини, як брат померлого ОСОБА_3 (а.с. 65).

До початку розгляду справи по суті, від позивача та її представника заяви про виклик свідків, до суду не надходило.

Відповідно до листа начальника Подільського РУ ГУ МВС України в м. Києві на запит суду встановлено, що будь яке звернення та повідомлення з боку родичів з приводу смерті ОСОБА_3 не зареєстровано. Крім того, перевіркою встановлено, що смерть ОСОБА_3 настала у лікарні № 15 м. Києва внаслідок хвороби, будь-які матеріали щодо смерті ОСОБА_3 в Подільському РУ ГУ МВС України в м. Києві відсутні (а.с. 99).

Відповідно до положень статті 1224 ЦК України не мають права на спадкування особи, які умисно позбавили життя спадкодавця чи будь-кого з можливих спадкоємців або вчинили замах на їхнє життя. Положення абзацу першого цієї частини не застосовується до особи, яка вчинила такий замах, якщо спадкодавець, знаючи про це, все ж призначив її своїм спадкоємцем за заповітом. Не мають права на спадкування особи, які умисно перешкоджали спадкодавцеві скласти заповіт, внести до нього зміни або скасувати заповіт і цим сприяли виникненню права на спадкування у них самих чи в інших осіб або сприяли збільшенню їхньої частки у спадщині. Не мають права на спадкування за законом батьки після дитини, щодо якої вони були позбавлені батьківських прав і їхні права не були поновлені на час відкриття спадщини. Не мають права на спадкування за законом батьки (усиновлювачі) та повнолітні діти (усиновлені), а також інші особи, які ухилялися від виконання обов'язку щодо утримання спадкодавця, якщо ця обставина встановлена судом. Не мають права на спадкування за законом одна після одної особи, шлюб між якими є недійсним або визнаний таким за рішенням суду. Якщо шлюб визнаний недійсним після смерті одного з подружжя, то за другим із подружжя, який його пережив і не знав та не міг знати про перешкоди до реєстрації шлюбу, суд може визнати право на спадкування частки того з подружжя, хто помер, у майні, яке було набуте ними за час цього шлюбу. За рішенням суду особа може бути усунена від права на спадкування за законом, якщо буде встановлено, що вона ухилялася від надання допомоги спадкодавцеві, який через похилий вік, тяжку хворобу або каліцтво був у безпорадному стані. Положення цієї статті поширюються на всіх спадкоємців, у тому числі й на тих, хто має право на обов'язкову частку у спадщині, а також на осіб, на користь яких зроблено заповідальний відказ.

Згідно положень Постанови № 7 Пленуму Верховного Суду України від 30.05.2008 року «Про судову практику у справах про спадкування» вимога про усунення спадкоємця від права на спадкування може бути пред'явлена особою, для якої таке усунення породжує пов'язані зі спадкуванням права та обов'язки, одночасно з її позовом  про одержання права на спадкування з підстав, визначених у частині другій статті 1259 ЦК України.

Статтею 1224 ЦК України визначено вичерпний перелік підстав, коли спадкоємець може бути усунутий від спадкування. Протягом всього часу розгляду справи в суді, стороною позивача, в порушення вимог ст. ст. 57 - 60 ЦПК України, не було надано жодного належного і допустимого доказу, в обґрунтування вимог, щодо усунення відповідача від спадкування після смерті свого чоловіка.

Доводи представника позивача та її представника, що відповідач спонукала померлого ОСОБА_3 до вживання алкогольних напоїв, шляхом регулярного купування спиртного, а оскільки причиною смерті ОСОБА_3 є цироз печінки, то відповідач не має права на спадкування, як особа яка умисно позбавила життя спадкодавця, не знайшли свого підтвердження в судовому засіданні.

Оцінюючи належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності суд приходить до висновку про відсутність правових підстав для задоволення позову.

Враховуючи вищевикладене, керуючись ст. ст. 1224, 1259 ЦК України, положеннями Постанови Пленуму Верховного Суду України № 7 від 30.05.2008 року «Про судову практику у справах про спадкування», ст. ст. 3, 10, 60, 209, 212 - 215, 218, 223, 294 ЦПК України, -

 

ВИРІШИВ:

 

Позов ОСОБА_1 до ОСОБА_2, третя особа - Міністерство юстиції України в особі Чотирнадцятої київської державної нотаріальної контори, про усунення від спадкування та визнання права на спадкування - залишити без задоволення;

Рішення може бути оскаржене до апеляційного суду м. Києва через Подільський районний суд м. Києва протягом десяти днів з дня його проголошення. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.

 

 

          СУДДЯ                                                                                     Гребенюк  В.  В.

Вход на сайт

Запишитесь на консультацию

Нажмите на изображение, чтобы его изменить

×