Вход/Регистрация

Юридические услуги. Представительство ваших интересов

Viber 096-545-40-33
Telegram 096-545-40-33, [email protected]


%PM, %12 %619 %2013 %13:%Март

Як провести журналістське розслідування

Оцените материал
(5 голосов)
Напуття учасникам конкурсу журналістських розслідувань
(Підготував Михайло Вейсберг)

 1. Вихідна посилка - ви не повинні замінювати дії міліції та прокуратури. По-перше, це не продуктивно, по-друге, пов'язане з ризиком для здоров'я чи навіть життя. Ми займаємося журналістським, а не кримінальними розслідуваннями. Враховуючи економічну тематику, їх, швидше можна назвати дослідженнями.

2. Алгоритм роботи журналіста при економічному дослідженні складається з а) збору інформації, б) обробки інформації і в) створення форми подачі інформації. Нижче ми докладніше зупинимося на кожному з етапів

3. Збір інформації. Команда. Непогано, якщо ви можете займатися дослідженнями командою з 2-3 чоловік. Тоді ви можете поділити джерела збору інфо і прискорити процес. Включення в команду фотографа може істотно поліпшити подачу матеріалу. Якщо ви працюєте командою, то потрібно скласти план, домовитися про терміни збору і проміжних обговореннях ситуації. Важливо розуміти - хто в команді головний, хто приймає остаточні рішення і несе відповідальність за результат.

4. Збір інформації - концепція (гіпотеза). Дуже рідко, приступаючи до збору матеріалу, ви не можете сформулювати основні здогадки / припущення про те, що відбувається. У вас вже є гіпотеза, але не завжди чітко сформульована. Наявність чітко сформульованої гіпотези (декількох гіпотез) сильно підвищує ефективність розслідування. Ви працюєте не на дотик, а усвідомлено збираєте факти і думки, які або підтверджують, або спростовують первинне уявлення про предмет. Обидва результати - важливі для читачів. Виділіть час для обговорення кількох гіпотез вашого дослідження, залучіть для цього кількох досвідчених журналістів, головного редактора.

5. Збір інформації. Аналіз фактів. Аналізуючи факти і явища, дивимося на них з позиції причин, що викликали їх до життя і наслідків, які можуть відбутися пізніше. Збираємо думки і оцінки причин і припущення про наслідки. Пам'ятаємо, що наслідки можуть бути позитивними і негативними, тобто факти породжують і можливості і загрози.

6. Збір інформації. Джерела. Джерела діляться на групи, залежно від близькості до події. Потрібно отримати думки і оцінки хоча б від 1-2 джерел з різних груп. Групи: безпосередні учасники подій, експерти (фахівці в питанні, але дивляться на нього об'єктивно, не зацікавлені), зацікавлені особи (особи й організації, втягнуті в сферу того, що відбувається і зацікавлені в його розвитку в потрібну їм сторону). Крім цього - залучаємо архівні, бібліотечні, Інтернет-джерела, щоб побудувати фон події, паралелі.

7. Обробка інформації. Інвентаризація фактів і думок. Обробивши записи у блокнотах та на диктофонах, ви виявите, що є господарем, наприклад, сотні фактів і думок. (Бажано не плутати одне з іншим). Правильно було б виписати їх на окремі листки для зручності подальшої обробки.

8. Обробка інформації. Угрупування. Послідовно перебираючи зібрані факти і думки, ви незабаром побачите, що частина з них складається в певні групи, тяжіє один до одного. Уважна робота із зібраним матеріалом дозволить переважну частину карток згрупувати в обмежену кількість груп (4-7).

9. Обробка інформації. Додаткові смисли. При з'єднанні в групи раніше розрізнених фактів, вам будуть приходити в голову нові смисли та здогадки про взаємозв'язок і вплив одних фактів на інші. Зафіксуйте їх і додайте в потрібні групи. Уважно подивіться на листки, яким не знайшлося місця в основних групах. Можливо, це випадкові факти, про які можна забути. Але не виключено, що такі «випадають» факти наштовхнуть вас на нові здогади чи навіть гіпотези.

10. Обробка інформації. Логіка. Побудуйте логічну послідовність груп фактів: що з чого випливає і чим завершується.

11. Обробка інформації. Фокусування теми. Визначення повороту великої теми, специфічного кута зору - ключовий момент аналізу зібраного матеріалу. Потрібно уникнути многотемья - виділити одну актуальну і гостро звучить тему з усіх можливих. І важливо повернути цю тему так, щоб вона відповідала куту зору вашої цільової аудиторії.

12. Подача матеріалу. Структура. Дослідження повинне бути чітко структуроване - інакше ніхто його не прочитає і ваша робота пропаде дарма. Найпростіша структура - це 3-4 главки у відповідності з групами фактів, які ви склали.

13. Подача матеріалу. Ілюстрування. Економічна публікація неможлива без таблиць, графіків, діаграм. Підготуйте їх заздалегідь, на етапі збору матеріалу. Запропонуйте оформлювачам-дизайнерам «прикрасити» таблиці і діаграми картинками, допомагають прояснити суть. Як і будь-який інший матеріал, дослідження дуже виграє від знімків репортажів з докладними підписами і фотографій основних осіб, згаданих у матеріалі.

14. Подача матеріалу. Інфоблок. Не обов'язково весь зібраний вами матеріал подавати одним зв'язковим текстом. Навпаки, сьогоднішні оформлювальні тенденції в пресі рекомендують подавати великі публікації блоком дрібних матеріалів, об'єднаних загальним заголовком і великої ілюстрацією. Виділивши з тексту, наприклад, історію питання, думки експертів, показовий реальний випадок, ви полегшите читачам сприйняття суті, зробите матеріал легше «для перетравлення».

15. Подача матеріалу. Заголовний комплекс. У вашому розпорядженні заголовок, підзаголовок, підзаголовки главок, «виноси» крупним шрифтом у тексті, перший жирний абзац, підписи до ілюстрацій. Це тексти, які читачі точно прочитають, і за якими вони будуть судити про корисність для себе і цікавинки матеріалу. Попрацюйте над цим комплексом окремо.

16. Подача матеріалу. Серіал. Якщо ви працювали сумлінно, то зібраного матеріалу з лишком вистачає на декілька публікацій. Досить часто у теми виявляється кілька аспектів, які не хочеться валити в купу в одній публікації. Скористайтеся можливістю запропонувати читачам серіал - ряд публікацій, де ви послідовно розкривати різні сторони теми. Визначтеся з циклічністю таких публікацій і впізнаваною повторюється подачею
Последнее изменение %PM, %12 %630 %2013 %14:%Март

Вход на сайт

Задайте вопрос юристу

Нажмите на изображение, чтобы его изменить

Задайте вопрос юристу прямо сейчас и получите быстрый ответ.

Первая консультация - бесплатно

Viber 096-545-40-33

Telegram 096-545-40-33

[email protected]

simpleForm2
×