Стаття 368 Кримінального кодексу України — це норма, яка встановлює відповідальність за прийняття пропозиції, обіцянки або одержання неправомірної вигоди службовою особою. У повсякденній мові її часто називають «стаття про хабар». Але сам зміст набагато ширший за просту передачу грошей. Йдеться про будь-яку вигоду — матеріальну або нематеріальну — яку службова особа приймає за дії чи бездіяльність з використанням влади чи службового становища. Саме тому стаття 368 — один із ключових інструментів боротьби з корупцією, що впливає на довіру до держави, безпеку бізнесу та справедливість для громадян.
Цей матеріал пояснює норму зрозумілою мовою, без зайвої термінології. Ми розберемо, що закон вважає неправомірною вигодою, хто відповідає за цією статтею, як відмежовують її від схожих складів, які наслідки чекають на порушників і як діяти людині чи компанії, якщо від неї вимагають платити «за послугу». Ви отримаєте цілісну картину: від базових понять до типових прикладів і практичних порад.
“Хабар — це короткий шлях, який завжди веде в глухий кут.”
Що таке стаття 368 ККУ і чому вона важлива

Серцевина статті 368 — заборона на будь-яке прийняття службовою особою неправомірної вигоди. Важливо, що карається як саме отримання, так і згода на пропозицію чи обіцянку такої вигоди. Закон не обмежується готівкою: це може бути майно, знижка, подарунок, пільга, оплата відпустки, ремонт у квартирі, оплачена поїздка, послуга чи інша перевага, яку не передбачив закон чи трудові правила. Ключова умова — зв’язок між вигодою і діями службовця: позитивна дія, бездіяльність або загальне сприяння з використанням посади.
Чому ця норма принципова? Тому що вона напряму впливає на чесні правила. Якщо доступ до послуги, дозволу чи правди у суді можна «купити», програє кожен: громадянин, який не платить; бізнес, що працює «в білу»; держава, яка втрачає авторитет і податки. Тож стаття 368 не лише про покарання, а й про рівні можливості та базову справедливість.
Хто така «службова особа» і що рахується «неправомірною вигодою»
Під «службовою особою» найчастіше мають на увазі людину, яка виконує організаційно-розпорядчі чи адміністративно-господарські функції: державний службовець, посадовець місцевого самоврядування, працівник органів правопорядку, суддя, прокурор, керівник державного чи комунального підприємства. У певних випадках службовими визнають і посадовців юридичних осіб, якщо вони виконують функції держави або місцевого самоврядування. У підсумку важить не назва посади, а те, чи має особа владні повноваження або керує процесами й ресурсами.
«Неправомірна вигода» — це будь-яке благо, якого закон не дозволяє отримувати в межах служби. До неї належать кошти, речі, послуги, знижки, премії, харчування, розваги, квитки, запрошення на заходи, тривале користування чужим майном, працевлаштування родичів, преференції в тендерах чи перевірках, прощення боргу тощо. Закон оцінює не тільки форму, а й зміст: якщо «подарунок» пов’язаний з очікуванням потрібної дії, це ризик за статтею 368.
Склад злочину: як закон бачить «хабар»
Щоб наставала відповідальність, потрібен повний склад злочину — сукупність обов’язкових ознак. Його зручно розкласти на чотири блоки, кожен з яких має підтвердження у матеріалах справи: поясненнях, листуванні, аудіо- чи відеофіксації, експертизах та інших доказах.
- Об’єкт: нормальна робота державних органів, місцевого самоврядування, держпідприємств, чесність і неупередженість служби.
- Предмет: неправомірна вигода у будь-якій формі — гроші, майно, пільги, послуги, знижки, інші переваги.
- Об’єктивна сторона: прийняття пропозиції, обіцянки або одержання вигоди за дії чи бездіяльність з використанням влади чи становища; у тому числі через посередника.
- Суб’єкт: службова особа, що фактично має повноваження впливати на рішення або процес.
- Суб’єктивна сторона: прямий умисел і корислива мета — людина знає про незаконний характер вигоди і хоче її отримати за потрібну дію.
Форми діяння за статтею 368
Прийняття пропозиції
Це згода на вигоду в обмін на дію чи бездіяльність. Наприклад, повідомлення «домовилися» або кивок під запис, або погодження в чаті на «подарунок» за пришвидшення послуги. Вигода може надійти пізніше — кримінальна відповідальність починається вже з моменту прийняття пропозиції.
Прийняття обіцянки
Обіцянка — це більш визначена домовленість: умови, сума, термін. Службовець погоджується на вигоду, хоча ще нічого не отримав. Важливий зв’язок: «зроблю — отримаю», навіть якщо фраза замаскована як «подяка».
Одержання неправомірної вигоди
Це фактичне отримання блага. Воно може бути у готівці, на картку, криптовалюті, у вигляді ремонту, купівлі товару за службовця, забезпечення відпочинку, передання знижки, що недоступна іншим. Законом не має значення, чи одержав службовець безпосередньо, чи через «посередника», колегу або знайомого — для відповідальності цього достатньо.
Ознаки вимагання і чому це обтяжує відповідальність

Вимаганням вважають ситуацію, коли службова особа створює умови або тисне, щоб змусити дати вигоду: погрожує ускладнити процес, не приймає документи без «доплати», навмисно затягує рішення, натякає на проблеми при перевірці. У таких випадках провина стає тяжчою: службовець не просто погодився, а й змусив людину платити. Це обставина, яка зазвичай тягне жорсткіше покарання. Для фіксації вимагання важить запис розмов, листування, показання свідків, логіка подій.
Хто відповідає за статтею 368: коло суб’єктів
До кола суб’єктів належать посадовці органів влади, місцевого самоврядування, правоохоронці, судді, прокурори, військові посадові особи, керівники і відповідальні працівники державних та комунальних підприємств, установ і організацій. Також це можуть бути працівники приватних структур, якщо на них поклали владні чи організаційні функції держави або громади за законом чи договором. Важливим є не найменування посади, а наявність впливу на рішення, ресурси, людей і правові наслідки їхніх дій.
Відмежування від суміжних складів: як не помилитися з кваліфікацією
Корупційні злочини близькі за змістом, але мають інші фокуси. Це важливо для правильної оцінки ситуації і вибору правової позиції.
Стаття 368 (одержання вигоди) зосереджена на службовій особі, що приймає або отримує вигоду за дії з використанням влади. Стаття 369 (надання вигоди) стосується того, хто пропонує, обіцяє або надає вигоду посадовцю. Стаття 369-2 (зловживання впливом) карає отримання вигоди за вплив на рішення іншої особи, хоча той, хто бере, сам не приймає рішення як службовець. Незаконне збагачення (нині у ККУ передбачене окремою нормою) — це безпідставне зростання активів посадовця, яке він не може пояснити законними доходами; тут не треба доводити факт конкретного «хабара» за конкретну дію.
Що вважають доказами у справах за статтею 368
У таких провадженнях слідство спирається на сукупність доказів. Жоден з них не є «чарівною кулею», але разом вони формують послідовну картину: намір, домовленість, зв’язок між вигодою і дією, факт одержання або прийняття пропозиції. Найчастіше використовують аудіо- та відеозаписи зустрічей, листування у месенджерах і пошті, помічені купюри або контрольовану передачу коштів, показання свідків, дані з камер і систем доступу, експертизи щодо походження коштів, фінансові сліди у банках і платіжних сервісах. Важить і поведінка службовця: уникнення офіційних каналів, натяки, «проксі»-посередники, дивні «подарунки» у часі збігів із вирішенням питання.
Типові життєві ситуації: як це виглядає на практиці

Уявімо кілька сценаріїв. Перший: інспектор натякає підприємцю, що «без нього» перевірка буде жорсткою. Водночас пропонує «вирішення» за певну суму. Якщо підприємець погоджується, а інспектор приймає обіцянку або гроші, це відповідає статті 368. Другий: посадовець каже заявнику, що документи «лежать у черзі», але натякає на «подяку», після чого справді прискорює процес. Якщо є зв’язок між дією і вигодою — теж 368. Третій: керівник держпідприємства наполягає, що «краще підрядник з розумінням», і просить оплатити йому відпустку за укладення договору — також 368. В усіх прикладах важить не жартівливий тон і не замасковані формулювання, а зміст і причинно-наслідковий зв’язок.
Провокація хабара: межі дозволеного для слідства
Закон не допускає провокації хабара, коли правоохоронці або інші особи штучно створюють ситуацію і підштовхують службовця до злочину, якого той не збирався вчиняти. Якщо ініціатива і тиск повністю від слідства, а волі посадовця не було, докази можуть визнати недопустимими. Але це тонка межа: дозволені негласні дії, фіксація домовленостей, контроль за передачею коштів, якщо службовець сам проявляє ініціативу або приймає пропозицію. Суд оцінює все у сукупності: хто першим ініціював, чи був тиск, які слова і дії свідчать про справжній умисел.
Покарання і наслідки: що загрожує за статтею 368
Санкції залежать від обставин: розміру вигоди, статусу службовця, наявності вимагання, групового характеру, повторюваності, впливу на права громадян чи інтереси держави. Вони можуть включати значні штрафи, обмеження або позбавлення волі, позбавлення права займати певні посади чи займатися певною діяльністю на тривалий строк, а також спеціальну конфіскацію майна, отриманого як неправомірна вигода. В окремих випадках передбачена конфіскація майна як додатковий захід. Суд враховує пом’якшувальні та обтяжуючі обставини, поведінку після вчинення, співпрацю зі слідством, добровільне відшкодування шкоди чи повернення вигоди.
Роль посадового статусу і розміру вигоди

Чим вищий статус посадовця, тим суворіші вимоги і зазвичай жорсткіші наслідки. Так само важить розмір вигоди: символічний подарунок без зв’язку з діями — це одна історія (і закон розрізняє нейтральні подарунки та неправомірну вигоду), а суттєві суми або тривале отримання благ — інша. В окремих статтях ККУ визначено поняття «значний», «великий» та «особливо великий» розміри для різних злочинів; щодо корупції суди також враховують контекст: системність, частоту, наслідки для людей і бюджету.
Добровільне повідомлення і звільнення від відповідальності давача
Хоча стаття 368 карає прийняття або одержання вигоди, пов’язана з нею стаття 369 встановлює відповідальність для того, хто дає. Закон передбачає важливий виняток: особа, яка пропонувала чи дала неправомірну вигоду, може бути звільнена від кримінальної відповідальності, якщо вона стала жертвою вимагання або добровільно й негайно після події повідомила про це органам правопорядку і сприяла розкриттю. Для цього потрібні докази: листування, записи, свідки, мітки на грошах або дані про перекази. Цей механізм захищає добросовісних громадян і бізнес, які стикаються з тиском, і водночас допомагає розкривати корупційні схеми.
Як діяти громадянам і бізнесу: короткий практичний алгоритм
Коли від вас вимагають вигоду або натякають на «подяку», важливо діяти спокійно й послідовно. Не треба сперечатися або кидати звинувачення без підготовки. Ваше завдання — зафіксувати факти і звернутися до тих, хто може допомогти законно. Ось що варто зробити у більшості випадків:
- Зберігайте спілкування письмово або фіксуйте його доступними засобами, не порушуючи закон. Листування і аудіо мають цінність як докази.
- Не погоджуйтеся навіть натяками. Слова «добре, подумаю» можуть виглядати як прийняття пропозиції.
- Зверніться до антикорупційних органів або поліції. Чим швидше — тим краще для доказів і вашої безпеки.
Чи всі подарунки — це хабар?
Ні. Ділові й протокольні подарунки існують у законних рамках: наприклад, сувеніри на офіційних подіях у відкритій формі та за встановленими лімітами. Ключове — відсутність зв’язку між подарунком і очікуваною дією службовця. Якщо подарунок «за рішення» або «щоб пришвидшити», це вже неправомірна вигода. Якщо сумніваєтесь — краще відмовитися або пройти офіційну процедуру декларування, якщо така передбачена.
“Чесні правила — це коли «дякую» не відчиняє жодних службових дверей.”
Поширені помилки, які ведуть до кримінальних ризиків

Найчастіша помилка — думати, що «маленький подарунок» не має значення. Якщо є зв’язок із дією, розмір не рятує. Друга — погоджуватися на «сервіс» від контрагентів: дорожні поїздки, житло, знижки «для своїх». Третя — спілкуватися через посередників, сподіваючись сховатися. Четверта — вважати, що «нічого не доведуть», і легковажно ставитися до листування і зустрічей. П’ята — переконувати себе, що «всі так роблять»; це не аргумент у суді, зате короткий шлях до вироку.
Внутрішні політики і комплаєнс: як зменшити ризики
Для державних органів і підприємств безпечно мати чіткий кодекс етики, реєстр подарунків, політику щодо конфлікту інтересів, процедури повідомлення про тиск або вимагання. У бізнесі працюють аналогічні підходи: антикорупційна політика, навчання персоналу, канали для анонімних повідомлень, перевірка контрагентів, заборона будь-яких оплат «за сприяння». Такі кроки не про «папери», а про реальний захист: від штрафів, відмов у тендерах і репутаційних втрат.
Міжнародний контекст і чому це стосується кожного
Україна є учасником міжнародних конвенцій проти корупції, і стаття 368 — частина виконання цих зобов’язань. Для громадян це означає доступніші послуги, менше побутових «платних скорочень черги». Для бізнесу — зрозуміліше середовище, рівний доступ до ринку, захист інвестицій. Для держави — сильніші інституції і довіра партнерів. Тож «антикорупція» — не абстракція. Це ваші гроші в бюджеті, які не розчиняються у «подяках», і ваша гідність, яку не купують натяками.